Mısır (Zea mays L.) ve Yonca (Medicago sativa L.) bitkilerinin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen silajların kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteries of silages obtained by mixing corn (Zea mays L.) alfalfa (Medicago sativa L.) plants at differnet rates
- Tez No: 571986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Antalya sahil koşullarında yetiştirilen silajlık mısır ile yoncanın farklı oranlarda karıştırılarak silolanma olanakları ve elde edilen silajların kalitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, hamur olum döneminde hasat edilen mısır ile %10 çiçeklenme döneminde hasat edilen yonca otları farklı oranlarda karıştırılarak silolanmış ve 60 gün süreyle fermantasyona tabi tutulmuştur. Denemede farklı karışımlardan oluşan 9 silaj ile yonca ve mısırın yalın olarak silonmasıyla beraber toplam 11 silaj oluşturulmuştur. Herbir silaj 4 paralel olacak şekilde planlanarak toplam 44 silaj ile çalışılmıştır. Silajlar için 1,5 litre kapasiteli ve sadece gaz çıkışına olanak veren özel cam kavanozlar (Weck, Wher-Oftlingen, Germany) kullanılmıştır. Fermantasyon süresi sonunda açılan silajlarda kalite analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kuru madde oranı (KMO) % 22.75 ile % 37.18, ham protein oranı (HPO) % 10.39 ile % 16.09, ham kül oranı (HKO) % 5.87 ile % 9.10, ham yağ oranı (HYO) % 1.46 ile % 1.91, ham selüloz oranı (HSO) % 25.07 ile % 42,82, asit deterjanda çözünmeyen lif oranı (ADF) % 31.31 ile % 47.50, asit deterjanda çözünmeyen lignin oranı (ADL) % 2.68 ile % 13.48, nötr deterjanda çözünmeyen lif oranı (NDF) % 41.89 ile % 54.52, pH 4.10 ile 6.31 arasında, laktik asit bakteri sayısı (LAB) 0.20 ile 3.56 log cfu/g, toplam maya sayısı (TMS) 0.01 ile 0.46 log cfu/g, toplam küf sayısı (TKS) 0.02 ile 1.34 log cfu/g arasında değişen miktarlarda bulunmuştur. Sonuç olarak, yoncanın silolanması oldukça zor bir bitki olduğu fakat mısır gibi karbonhidrat içeriği yüksek bir materyal ile % 20 veya % 30 oranında karıştırılarak silolanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the quality of silage and different silage rates qualities of corn and alfalfa where grown at coastal conditions in Antalya. For this purpose, the maize which at dough cycle stage harvested and alfalfa herbs which at 10 % flowering period harvested, then different rates were mixed and fermented for 60 days. In the experiment, a total of 11 silages were formed, along with single silage of alfalfa and single silage corn with 9 silages consisting of different mixtures. Each silage was planned to be 4 parallel and a total of 44 silages were studied. Only gas outlet providing special glass jars (Weck, Wher-Oftlingen, Germany) which have a capacity of 1,5 liters for silages were used for silages. Quality analyzes were performed in silages opened at the end of fermentation period. As a result of the analysis; dry matter ratio was 22.75 % with 37.18 %, crude protein content with 10.39 % to 16.09 %, crude ash content with 5.87 % to 9.10 %, crude oil ratio 1.46 % to 1.91 %, crude cellulose with 25.07 %, 42.82 %, acid detergent, insoluble fiber ratio (ADF) 31.31 % 47.50 %, acid detergent lignin insoluble in ratio (ADL) 2.68 % 13.48 %, neutral detergent insoluble fiber ratio (NDF) 41.89 % with 54.52 %, pH 4.10 to 6.31, the number of lactic acid bacteria (LAB) 0.20 to 3.56 log cfu / g, the total number of yeasts of 0.01 to 0.46 log cfu / g, the total number of molds was found to be between 0.02 and 1.34 log cfu/g. As a result, it is observed that, to produce silage from only alfalfa is very difficult, however alfalfa can be silage by mixing with 20 % or 30 % with a material with high carbohydrate content such as corn.