Derin kazı teknikleri ve derin kazı destekleme sistemlerine bir örnek: atatürk kültür merkezi- kızılay metro hattı projesi, gar bölümü
Deep excavation techniques and an example of deep excavation support systems: ataturk culture center- kizilay metro line project, gar department
  1. Tez No: 571996
  2. Yazar: ŞULE KARADÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında derin kazı yöntemleri ve derin kazı destekleme yapıları bir vaka analiziyle araştırılmıştır. Giriş kısmında derin kazıların öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde derin kazılar ve derin kazı iksa sistemleriyle ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, derin kazı problemlerinin aşılmasında en önemli aşamalardan biri olan zemin araştırmaları konusu araştırılmış ve zemin araştırmaları, araştırma yöntemleriyle birlikte detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde tezin konusunu oluşturan derin kazılar ve derin kazı iksa sistemleri araştırılmış, yöntemlerin bir kısmı örneklendirilerek detaylandırılmıştır. Beşinci bölüm, tez çalışmalarının araştırma bulguları kısmını oluşturmaktadır ve bir derin kazı projesi olan AKM (Atatürk Kültür Merkezi)- Kızılay Metro Hattı projesi incelenmiştir. Tasarım aşamasında yapılan geoteknik araştırmalar ve değerlendirmeler ile projeden en çok yararlanılan destek sistemi olan diyafram duvar tasarım hesapları sunulmuştur. Sahada, diyafram duvar inşası ve top-down kazıları uygulamaları araştırılmış, incelenmiştir. Son bölümde ise, tez konusunu oluşturan derin kazı yöntemleri ve derin kazı destek yapıları hakkında genel bir değerlendirmede bulunularak, AKM- Kızılay Metro Hattı Projesi top- down kazısı ve diyafram duvar uygulaması hakkında ulaşılan sonuçlar ve öneriler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, deep excavation methods and deep excavation support structures were investigated with a case study. The importance of deep excavations is mentioned in the introduction. In the second part, literature researches related to deep excavations and deep excavation shoring systems were conducted. In the third section, one of the most important steps in overcoming the deep excavation problems is the subject of soil investigations and the soil investigations are detailed with the research methods. In the fourth chapter, deep excavations and deep excavation shoring systems which are the subject of the thesis are investigated and some of the methods are exemplified and detailed. The fifth part is the research findings of the thesis and a deep excavation project, AKM (Atatürk Cultural Center) - Kızılay Metro Line project is examined. The geotechnical researches and evaluations made during the design phase and the diaphragm wall design calculations which are the most used support system of the project are presented. Aperture wall construction and top-down excavations were investigated and investigated in the field. In the last section, the general evaluation of the deep excavation methods and deep excavation support structures constituting the subject of the thesis is made and the results and recommendations about the top-down excavation and aperture wall application of AKM-Kızılay Metro Line Project are presented.