Blok zinciri tabanlı ödeme ve müşteri sadakat sistemi geliştirilerek enerji sektörüne uygulanması
Application to the energy sector by developing a system payment based on customer loyalty and blockchain
  1. Tez No: 571997
  2. Yazar: ÖNDER KULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, mevzuat açısından lisanssız elektrik satışının mümkün olmadığı durumlarda kullanılmak üzere blok zincir tabanlı akıllı bir ödeme sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem elektrikli araç şarj otomatlarında ve bireysel elektrik enerjisi üreticilerinin tüketiciye enerji satışı için de kullanılabilmektedir. Sistemin tasarımında kullanılan blok zinciri teknolojisi tarafların birbirine güvenmediği noktalarda ödeme alt yapısını güvenli (şifreli) ve aracısız bir şekilde sunduğu için tercih edilmiştir. Web tabanlı sistemde, para transferi yapılacak kişiler ve cüzdanları tanımlanmış, transferde yer alacak bilgiler blok yapısı içinde belirlenmiş ve SHA-256 ile şifrelenerek bilgi güvenliği sağlanmıştır. Sistemdeki kullanıcılar aldıkları enerjiyi kripto paraları ile ödemesini yaparken, kullanıcıların yenilenebilir enerjiye yönlendirilebilmesi için sadakat (puan) sistemi de gerçekleştirilmiştir. Sistem daha çok yenilenebilir enerji kullanana daha çok puan vermektedir. Puanlar kripto paraya dönüştürülebilmektedir. Algoritmalar Javascript programlama dili ile kullanıcı arayüzü ise bir önyüz çatısı olan vueJS ile ağ yapısı ise bir arkayüz çatısı olan nodeJS ile tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; a smart payment system based on block chain which be used where unlicensed electricity sale is not possible under the legislation is developed. The developed system is also used to sell energy directly from the individual electric power producer to customer and, is utilized at the electric vehicle automat. Since providing the payment infrastructure either safely (encoded) and without any intermediary, the blockchain technology is opted for when sides do not trust each other. In web based system, people to whom money is going to transferred are defined, the information, which is going to exist in transfer, is determined and encoding with SHA-256, information is secured. While users in the system pay their received energy with cryptocurreny, in order that users are directed to renewable energy, loyalty (point) system is also implemented. The more renewable energy one uses, the more point system gaves. Points can be tranformed to cryptocurrency. Algorithms are designed with Javascript programming language, user interface is designed with vueJS web development tool, network topology is designed with nodeJS which is another runtime environment of javascript framework.