Ege Bölgesinde İCON indeksinin ortodontik tedavi ihtiyacının belirlenmesinde geçerliliğinin değerlendirilmesi
Validity of the index of complexity, outcome, and need (ICON) for determining orthodontic treatment need in the ege region
- Tez No: 572010
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEHBİ TUNCER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ortodontik tedavi ihtiyacının Ege bölgesindeki bir ortodonti panelinin belirlediği algı ile kıyaslandığında, ICON' un bir ortodontik tedavi ihtiyacı indeksi olarak geçerliliğini araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde yer alan olgular içerisinden belirli kriterler dikkate alınarak seçilen toplam 238 adet olgu çalışmanın gerecini oluşturdu. Araştırmaya dahil edilen olgulardaki tedavi ihtiyacı; tedavi başı ortodontik modellerinin üzerinde kalibre edilmiş kontrol pilotu tarafından ICON indeksiyle değerlendirme yapılarak tespit edildi. Çalışmada tedavi ihtiyacının bölgesel katılımcılar tarafından belirlenmesi aşamasında skorlama yapmak için Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalından 9 gönüllü yer aldı. Değerlendiricilerden 238 modeli, 7 ölçekli Likert Skalası yardımıyla puanlamaları istendi. Tüm olgular üzerinde ICON skor değeri ile değerlendiricilerin oluşturduğu panel skoru arasındaki ilişki değerlendirildi. Tedavi ihtiyacı açısından panel değerlendirmeleri ve ICON skor değerinin ilişkisinin daha ayrıntılı değerlendirilebilmesi için, değerlendiricilerden oluşan panelin skorları doğrultusunda, her çalışma modeli için paneldeki değerlendiricilerin ayrı ayrı verdikleri skorun ortalaması hesaplandıktan sonra çıkan sonuç paneldeki ortalama belirlenen tedavi noktası değeriyle karşılaştırılması sonucu belirlenen 'Altın Standart' ile modeller üzerinde yapılan ICON skorlamasının tedavi ihtiyacı parametresi açısından bir farklılık olup olmadığı değerlendirildi. Kalibrasyonun değerlendirilmesi ve ölçümlerin güvenilirliğinin değerlendirilmesi için Intraclass Correlation Coefficient (ICC) testi kullanılmıştır. Değerlendiricilerin güvenilirliğinin belirlenmesi, ICON ve değerlendirici panelin oluşturduğu verilerin karşılaştırılmasında Weighted Cohen's Kappa testi uygulanmıştır. Bulgular: ICON indeksi kullanımında kalibrasyonunun belirlenmesinde ICC Testi 0,886 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the validity of ICON as an index of orthodontic treatment need compared to the perception of orthodontic treatment by an orthodontic panel in the Egean Region. Materials-Methods: The instrument of the study; a total of 238 patients were included from the archives of Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The need for treatment in the orthodontic models included in the study was determined by a calibrated examiner, with an ICON index. In the study, 9 volunteers from the Department of Orthodontics of Ege University Faculty of Dentistry were included. The evaluators were asked to score 238 models with the help of the 7-point Likert Scale. The relationship between the ICON score and the score of the panel evaluators was analysed on all cases. More precisely the assesment of the panel ratings and the ICON score values in terms of treatment needs. For each study model, it was evaluated whether there is a difference in terms of treatment requirement parameter between ICON scoring and the 'Gold Standard', determined by comparing the average scores given by panel evaluators after the calculation of the average of the scores obtained and compared with the average determined treatment point value of the panel. Intraclass Correlation Coefficient (ICC) test was used to evaluate the calibration and to evaluate the reliability of the measurements. Weighted Cohen's Kappa test was used to determine the reliability of the evaluators and to compare the data of the ICON and the evaluators panel. Results: The ICC Test was found to be 0.886 for the calibration of ICON index.