Açık artırmalı satışlarda muhammen bedel artırma oranının bazı faktörlere göre değişimi: amasya ve giresun orman bölge müdürlükleri örneği
Variation of rate of appraised value in auction sales according to some factors: the case of amasya and giresun forest regional directorates
- Tez No: 572014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KOMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Orman ürünleri pazarında tekel özelliğini kaybetmesi Orman Genel Müdürlüğünün gelirlerinin azalmasına neden olmuştur. Devlet Orman İşletme Müdürlüklerinin odun emvali satış ihalelerini münferit olarak düzenlemekte ve her işletmenin başarı düzeyi yine münferit olarak değerlendirilmektedir. Açık artırmalı satışlarda muhammen bedel artırma oranının bazı faktörlere göre değişimi yakın işletmelerin satış ihalelerinde etkilenme durumu satış etkinliği yönünden önem arz etmektedir. Bu çalışmada, farklı değişkenlerin coğrafi konumları yakın Devlet Orman İşletmelerinin gelirleri üzerine etkileri irdelenmiştir. Bu kapsamda, Amasya ve Giresun Orman Bölge Müdürlükleri bünyesinde yer alan işletmelerin 2014-2018 yılları arasındaki ihale sonuçları incelenmiştir. Bu bağlamda, işletmelerin dikili ağaç satışı ve geleneksel depodan satış yöntemlerin kullanıldığı emval satış ihalelerinde elde edilen muhammen bedel artış oranları belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar, Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü düzeylerinde satış yöntemi, yıllar ve aylar değişkenlerine göre yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sanayi tesislerine yakınlık, ihale yılı, ihale ayı, ihaleye çıkan Orman İşletme Müdürlüğü, dikili ağaç satışı ve geleneksel depodan satışlar değişkenlerinin, Muhammen Bedel Artırma Oranı üzerinde istatistiksel düzeyde anlamlı farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The loss of monopoly in the forest products market has led to a decrease in the revenues of the General Directorate of Forestry. It regulates the sales tenders of wood-based sales of the State Forest Management Directorates individually and the success level of each enterprise is also considered as individual. The change in rate of appraised value (MBAO) according to some factors is important in terms of sales efficiency in affected sales auctions. In this study, the effects of different variables on the income of the State Forest Enterprises are examined. In this context, the tender results of the enterprises within In this context, MBAO obtained in the sales tenders using stumpage sales and traditional timber depot sales methods were determined and compared. These comparisons were made according to sales method, years and months variables at Forest Regional Directorate and Forest Management Directorate levels. As a result of the study, it was found that the variables of proximity to industrial facilities, year of tender, month of tender, Forest Management Directorate, stumpage sales and sales from traditional timber depot made significant differences on MBAO.