Devir-daimli izleyici testlerinin yorumlanması ve uygulama örnekleri
Interpretation of recirculating tracer testsand application examples
  1. Tez No: 57203
  2. Yazar: İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Gözenekli ortamda, çözelti ve ısı taşınması çok sık olarak gündeme gelmektedir. Gözenekli ortamda taşınmanın anlaşılması için en yararlı araçlardan birisi izleyici testleridir. İzleyici testleri yapılış şekillerine göre; kuyular arası dolaşımsız izleyici testleri, kuyular arası dolaşımlı izleyici testleri ve tek kuyu enjeksiyon-geri akış izleyici testleri olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilebilir. Bu, taşınma mekanizmasının anlaşılmasına yönelik olarak bu çalışma da, kuyular arası dolaşımlı izleyici testleri ve tek kuyu enjeksiyon-geri akış testlerinin, dönüş profillerinin belirgin özellikleri ve bu özellikleri etkileyen parametreler incelenmiştir. Sonuçta jeolojik yapının, dönüş profillerini etkileyen en önemli parametresinin akış yolu genişliği olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
a ABSTRACT Solute and heat transport in porous media is a frequently involved process in porous media. Tracer testing is most useful tool to understand the flow and transport in such media may be conducted in one of the following ways, as interwell tests without recirculation, interwell tracer tests with recirculation and single well injection-backflow tracer tests. To understand the transportation mechanism in porous media, we have investigated the interwell tracer tests with recirculation, the characteristics of single well injection-backflow tests the return profiles, characteristics and the parameters affecting those characteristics in both recirculation and injection-backflow tracer tests are examined. We have determined that the parameter which affects return profiles most is the width of flow path.