Rijit bodrumlu ve kesik perdeli yapı sistemlerinin analizi
Analyses of the buildings with ridig basements and uncontinued shear wall
  1. Tez No: 57202
  2. Yazar: A.SANCAR SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
RİJİT BODRUMLU VE KESİK PERDELİ YAPI SİSTEMLERİNİN ANALİZİ A. Sancar SAYIN S.D.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Bölümü, İSPARTA ÖZET: Rijit bodrum perdeli ve kesik perdeli çerçeve sistemlere, yüksek katlı yapılarda sıkça rastlanmaktadır. Bu tür sistemlerin davranışı, sadece kolon ve kirişlerden oluşan çerçeve sistemlerden daha farklıdır ve perde duvarlarının çözüme dahil edilmesi klasik yöntemlerle mümkün değildir. Perde duvarlarının çerçeve içindeki etkileri sonlu elemanlar yöntemi gibi gelişmiş yöntemlerle değerlendirilebilmektedir. Ancak literatürde, perde duvarları ve döşemeler gibi panel ve membran elemanları, fîktif eşdeğer sistemlerle modelleyerek, klasik tarz çözüme gidilebilmektedir. Bu tür bir çözüm tarzının en önemli faydası, sayısal hesaplayıcüarda çözüm süresinin kısa olması ve daha az bellek hacmi gerektirmesidir, ikinci önemli faydası ise klasik yöntemler (açı metodu, kuvvet metodu, kani v.b.) kullanarak elle çözüme uygun olmasıdır. Tez çalışmasında, rijit bodrum perdeli ve kesik perdeli sistemler iki aşamada incelenmiştir; Birinci aşamada, 3 ayrı çerçeve modeli seçilmiştir ve perde duvarlar eşdeğer kafes elemanlar ile modellenerek oluşturulan sistem deplasman yöntemi ile çözülmüş ve sonuçlar sonlu elemanlar metodu çözümünün sonuçları ile karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada, kesik perdeli sistemlerin dinamik davranışım etüd amacıyla 5 ayrı çerçeve modeli seçilmiş ve modeller Mod Süperpozisyonu ve Türk Deprem Yönetmeliğinde verilen Eşdeğer Statik yöntem ile çözülmüştür. Sonuçlar tablolar yardımı ile karşdaştrnlmıştir ve Eşdeğer Statik yöntemin dezavantajları hesapsal olarak gösterilmiştir. Dinamik analizde kat kütlelerinin modal davranışa katkıları incelenmiş, rijit bodrum katlı ve kesik perdeli sistemlerde, ani rijitlik değişiminin yarattığı sorunlar kdelenmiştir. Jüri : Prof. Aytaç MERTOL (Danışman) Yrd.Doc.Dr. Zeki AY Yrd.Doc.Dr. Mustafa TÜRKMEN
Özet (Çeviri)
ANALYSES OF THE BUILDINGS WIDTH RIGID BASEMENTS AND UNCONTINUED SHEAR WALL A.SancarSAYIN S.D.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Bölümü, İSPARTA SUMMARY: The Frames with rigid basements or with uncontinued shear walls elements are offely used at tall buildings in practice. The behaving of such frames differ from others which are formed with only columns and beams. The effect of rigid shearwall elements and rigid basements can not taked into account by classicle methods. Analyses of such structures is posibble by Finite Elements method. On the other hand, they can be sloved by modelling with equivalent systems which can reduce problem size in computer memory. Therefore, the problem can be solved with wellknown methods (such as Force Method, Displacement Method...) by hand calculations. At this work, the structures with rigid basements and uncontinued shearwalls, studied at two stage. At first stage, 3 frame model has been chosed and shearwalls are modelled by equivalent truss members. The results of equivalent system are compared by the results of.Finite Elements method. At second stage, 5 different model has been chosed, with the aim to study dynamically behaving of uncontinued shearwalls-structures and those structures has been solved both by Superposition of Modals method and TDY (Turkish Eartquuke Analysis) method. The results are compared by the help of the tables and disavantages of equivalent laterel loads method of TDY has been pointed out. Jüri: Prof. Aytaç MERTOL (Danışman) Yrd.Doç.Dr.ZekiAY Yrd.Doç.Dr. Mustafa TÜRKMEN