Parasetamol varlığında dopaminin saptanması için ultraduyarlı bir elektrotun geliştirilmesi
Development of an ultrasensitive electrode for the determination of dopamine in the presence paracetamol
  1. Tez No: 572063
  2. Yazar: OWAID ALKRDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Karbon nanoblack ve yitriyum nanoparçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerdeki dopaminin (DA) saptanması için kullanılmıştır. Birçok elektrotla karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi (Y2O3-NPs/CNBs/GCE), DA için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, DA için 0.195 mV civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.178 mV civarında yine bir indirgenme piki vermektedir, pik potansiyelleri arasındaki fark 17 mV olarak hesaplanmıştır. DA' nin saptanması, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, DA'nın 9.9x10-9 M~ 2.7 x10-7 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme DA için 7.1x10-10 molarlık bir saptama sınırına olanak vermiştir. Ayrıca, Y2O3-NPs/CNBs/GCE yüzeyinde DA için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda DA'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanoblack and yttrium oxide nanoparticles. The proposed voltammetric platform was utilized for the detection of dopamine (DA) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Y2O3-NPs/CNBs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of DA. The proposed electrode exhibited a well-defined oxidation peak at 0.195 mV and a corresponding reduction peak at 0.178 mV for DA. The separation in peak potentials was calculated to be 17 mV. Detection of DA was performed using square wave voltammetry. It was shown that the response of DA was linear in the concentration range of 9.9x10-9 M~ 2.7 x10-7 M. The composite material enabled a detection limit of 7.1x10-10 M for DA. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for DA at the surface of Y2O3- NPs/CNBs/GCE. The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of DA in pharmaceuticals.