Yoksullukla mücadelede mikro kredi yaklaşımı: Kocaeli örneği
Micro credit approach in the fight against poverty: The case of Kocaeli
- Tez No: 572081
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÜLENT KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz iktisadi problemlerinin en önemlilerinden birisi yoksulluk ve yoksullukla mücadeledir. Her ülke iktisadi yapısı ve anlayışına göre farklı metotlarla yoksullukla mücadele etmektedir. Yoksullukla doğrudan mücadele yaklaşımı içerisinde yer alan mikro finans yaklaşımı, dünyanın çeşitli ülkelerinde 1970'li yıllardan beri uygulanagelmiştir. Hedef kitle olarak yoksul kadınları seçen mikro finans yaklaşımında, mevcut finansal yapının dışında kalan kadınlara ve küçük girişimlere mikro düzeyde krediler vererek, hem yoksulluğun giderilmesini sağlamak hem de kadının toplumsal rolünü güçlendirmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mikro kredilerin yoksulluğu gidermedeki başarısını ve mikro kredi kullanan kadınların refah seviyelerinde meydana gelen değişimi ölçmektir. Bu amaçla, TGMP İzmit Şubesi'nden mikro kredi kullanan kadınlara anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, mikro kredi kullanan kadınların gelirlerinde ve yaşam kalitelerinde meydana gelen değişiklik analize tabi tutulmuştur. Yapılan çalışmada, mikro kredi kullanımı sonrası, kadınların ekonomik, sosyal ve psikolojik durumlarının iyileşme gösterdiği, aynı zamanda mikro kredinin kadının toplumdaki rolünü güçlendirdiği tespit edilmiştir. Çalışmada mikro kredi sisteminin eksik yönlerine de yer verilerek iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important economic problems of today is the poverty and the struggle with it. Each country is struggling with poverty by different methods according to its economic structure and understanding. The micro-finance approach, which is included in the approach of direct struggle with poverty, has been applied in various countries of the world since the 1970s. In the micro-finance approach, which selects the poor women as the target group, it is aimed to provide to the women and the small enterprises with micro-level loans that are out of the existing financial structure, both to eliminate the poverty and to strengthen the social role of women. The main objective of this study is to measure the success of micro-credits in poverty reduction and the change in welfare levels of the women using micro-credits. For this purpose, a questionnaire was applied to the women using microcredit from TGMP İzmit Branch. According to the results of the survey, changes in income levels and quality of life of the women using micro-credits were analyzed. In the study, after the use of micro-credits, the economic, social and psychological conditions of women have improved and at the same time, micro-credit has strengthened the role of women in society. In the study, suggestions for improvement were made by including the missing aspects of the micro-credit system.