Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının yargısal denetimi
Judicial review of the United Nations Security ouncil Resolutions
- Tez No: 572090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birleşmiş Milletler örgütü, uluslararası barış ve güvenliği koruma gayesiyle II. Dünya Savaşı'nın ardından kurulmuştur. Güvenlik Konseyi ise Birleşmiş Milletler örgütünün uluslararası barış ve güvenliği korumakla birincil organıdır. Bu amacı yerine getirebilmesi amacıyla Güvenlik Konseyi daha önce eşine rastlanmamış niteliklerle donatılmıştır. Kuruluşun hemen ardından Soğuk Savaş'ın başlamasından dolayı uzunca bir süre etkin olamayan Güvenlik Konseyi, Soğuk Savaş'ın bitimiyle birlikte hızla kararlar almaya başlamıştır. Aradan geçen zamanda uluslararası düzende değişen şartlarla birlikte artan ve farklılaşan tehditlere karşı Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği korumak amacıyla yeni tedbirler ve çözümler üretmeye çabalamıştır. Güvenlik Konseyi'nin artan etkinliği, kararlarının da etki alanını genişletmiştir. Bu bağlamda, Güvenlik Konseyi'nin hukuk ile olan ilişkisi de değişmiştir. Son yıllarda, Güvenlik Konseyi ve hukuk karşılıklı olarak birbirlerini daha fazla etkilemeye başlamışlardır. Güvenlik Konseyi'nin hukuk ile olan ilişkisi bağlamında en çok tartışılan konulardan ikisi, Konsey kararlarının hukuka uygunluğu ve hukuka uygunluğunun nasıl denetleneceği olmuştur. Uluslararası hukukta da, iç hukuk sistemlerde olduğu gibi Güvenlik Konseyi kararlarının denetiminin uluslararası mahkemelerce yapılabileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Güvenlik Konseyi kararlarının yargısal denetimi konusu, Güvenlik doktrindeki görüşler ve çeşitli mahkeme kararları çerçevesinde incelenmiş ve Güvenlik Konseyi kararlarının yargısal olarak denetlenmesinin nasıl mümkün olabileceği sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Nations organization was founded after the World War II to maintain international peace and security. The Security Council is the primary body of the United Nations responsible for protecting international peace and security. In order to fulfill this purpose, the Security Council was equipped with qualities that had never been seen before. The Security Council which could not become efficient for long time after its foundation because the Cold War had started, got started to take rapid decisions following the end of the Cold War. The Security Council has sought to produce new measures and solutions to protect international peace and security in the face of increasing and changing threats under changing conditions in the international order. The increasing effectiveness of the Security Council has expanded the scope of its decisions. In this context, the relationship of the Security Council with the law has also changed. In recent years, the Security Council and the law have started to affect each other more mutually. Two of the most controversial issues in the context of the Security Council's relationship with the law have been the legality of the Council's resolutions and how to review their legality. In international law, it is considered that it may be appropriate for international courts to carry out the review of the Security Council resolutions as in domestic law systems. In this study, the subject of judicial review of the Security Council resolutions was examined within the framework of the opinions in the doctrine.and various court decisions and it has been tried to answer the question of how judicial review of the Security Council resolutions can be possible.