Türkiye'de 2000 yılı sonrası uygulanan ihracat teşvik politikalarının analizi
The analysis of the export promotion policies i̇mplemented after 2000 in Turkey
  1. Tez No: 572097
  2. Yazar: MERVE BAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşme olgusunun hız kazanması ile birlikte her geçen gün artan ihracat, ülkeler için döviz kazanmanın en sağlıklı yolu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ihracat artışları ülkeler için son derece önemlidir. Ülkelerin ihracatlarını arttırmak için öncelikle ülke kaynaklarını doğru kullanmaları ve ardından ülke üretimini uluslararası piyasalara uygun şekilde sunmaları gereklidir. Her ülkenin sahip olduğu kaynaklar farklıdır ve bu farklı kaynakları uluslararası piyasalara sunarken, ülkede bulunan firmaların bu piyasalarda yer alabilmeleri için devletin yardımına ihtiyaçları vardır. Ülkelerin firmalarını ihracata yönlendirmek, uluslararası piyasalarda pay almalarını sağlamak ve rekabetçi ürünlerin gelişimi için ülkelerin en çok kullandığı araç ihracat teşvikleridir. İhracat teşvikleri her ülkede farklı araçlarla ve farklı amaçlarla kullanılsa da en temel amacı ülkelerin ihracatlarını arttırmak ve uluslararası piyasalarda pazar paylarını arttırmaktır. Bu çalışmada Türkiye'nin geçmişten günümüze ihracat teşviklerinin gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of the globalization, increasing exports are considered as the best way of the earning foreign exchange for countries. Therefore, export increases are extremely important for countries. In order to increase the exports of the countries, first of all, they should use their resources correctly and then present the production of the country in accordance with the international markets. The resources of each country are different, and while providing these different resources to international markets, firms in the country need the subvention to be able to take part in these markets. Exporting incentives are the most commonly used tools for countries to direct their companies to export, to gain shares in international markets and to develop competitive products. Although the export incentives are used different countries with different goals and different purposes, the main aim is to increase the exports of the countries and increase their market shares in international markets. In this study the development of Turkey's exports incentives from past until present was examined.