İnovasyon politikalarında devletin değişen rolü: Girişimci devlet yaklaşımı
The changing role of the state in innovation policies: The entrepreneurial state approach
- Tez No: 572098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980'li yıllarda kalkınmacı devlet kavramı ile rol biçilen devlete, günümüzde yenilikçi devlet, girişimci devlet gibi nitelendirmelerle, yenilikçilik konusunda çok önemli roller yüklenmiştir. Günümüzün bilgi yoğun teknolojilerle şekillenen ekonomik yapısı gelişmiş ülkeleri ve firmaları beşinci sanayi devrimine odaklamış durumdadır. Bu noktada inovasyonun önemi ortaya çıkmaktadır. İnovasyon yapabilen ülkeler küresel rekabetin öncüsü konumuna gelmişlerdir. Ancak özellikle teknolojik inovasyonlar uzun uğraş ve büyük maliyetlere katlanmayı gerektirir. Bu nedenle yasa koyucu olan devletin inovasyon politikalarının düzenlenmesinden, geliştirilmesinden ve desteklenmesinden sorumlu olduğunu söylemek mümkündür. İnovasyon politikaları devletin inovasyondaki düzenleyici rolünün bir yansımasıdır. Ancak son yıllarda devlete yeni bir rol tanımlaması yapılmıştır: Girişimci Devlet. Mariana Mazzucato' nun önemli katkılar sağladığı bu yaklaşım devletin ekonomiye müdahalesine yönelik genel kabul görmüş olumsuz kanıları yıkmayı amaçlamaktadır ve devletin piyasa düzenleyicisi yerine piyasa yapıcısı olması gerektiğini savunmaktadır. Argümanın temelinde günümüz teknoloji devi şirketlerinin yarattığı inovasyonların asıl kaynağının devletin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin olduğu yer almaktadır. Girişimci devlet yaklaşımı devletin hantal, bürokratik, verimsiz olduğu algısını yıkmayı amaçlamıştır ve uzun zamandır kabul görmüş kanının aksine devletin verimli, inovatif, piyasa yapıcı olduğunu ileri sürmüştür.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, the state, which was given the role of developmental state, is now playing important roles in the field of innovation with qualifications such as innovative state and the entrepreneurial state. Todays economic structure which shaped by information- intensive technologies has focused the developed country and firms to the Industry 5.0. At this point, the importance of the innovation appears. The countries which have innovative capabilities become in the leading position of global competition. However, technological innovations, especially, requires go to great lengths and high costs. Therefore, it is possible to say that the legislator state is responsible for the regulation, development and the support of innovation policies. Innovation policies are a reflection of the regulatory role of the government. In recent years, however, a new role provided for the state: Entrepreneurial State. This approach, in which Mariana Mazzucato has made substantial contributions, aims to break the generally accepted negative opinions about the state's interventionism and argues that the state should not only be a regulator in the market but should also be a creator. The rationale behind this argument is the fact that state's research and development activities are main source of innovations created by tech giants. The Entrepreneurial State aims to overthrow the perception that the state is sluggish, bureaucratic and inefficient and argues that the state is productive, innovative and market creator, contrary to its long-established belief.