Bakır-kalay alaşımındaki martensitik faz dönüşümünün kristalografik analizi
  1. Tez No: 57210
  2. Yazar: SEVAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ARTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada martensit faza süper örgüye ve austenit faza kübik örgüye sahip olan şekil hatırlamalı aîaşımlardaki dönüşümün teorisini doyurucu bir şekilde açıklayan Kajiwara modeli; Cu-at.l5%Sn alaşımına uygulanmış ve deneysel verilerle uyumlu sonuçlar elde etmiştir. Bu alaşım için austenit faz cisim merkezli kübik (bcc), martensit faz monoklinik 9R örgüye sahiptir. Uygulamada her iki fazan örgü parametreleri kullanılarak, dönüşüme ait habit düzlemi, invaryant örgü kesmesi, makroskobik şekil deformasyonu ve yönelim bağıntıları hesaplamaları, bu alaşım için ölçülen değerlerle karşılaştırılmıştır. Hesaplamalarda martensit örgüye ait (5B açısı parametre olarak alınmış ve deneysel verilerle uyumluluk sağlayan J30 açısı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Kajiwara model that explains the transformation theory in the shape memory alloys which has austenite phase of the cubic lattice of martensite phase with superlattice has been applied in the alloy of Cu-at.15 % Sn and the satisfactory data which are in good agreement with the experimental results have been obtained. For this alloy, austenite phase has body centered cubic (bcc) lattice and martensite phase has «onoclinic 9R lattice. Using the lattice parameters of both phases in the application and the calculations of the habit plane which belongs to the transformation, the invariant lattice shear, the macroscobic shape deformation and the orientation relationships, have been compared with the measured results for this alloy. In the calculations, the angle /30 as a parameter has been taken and the value of /?" which is in good agreement with the experimental result has been found.