Katılımcı liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinde psikolojik sahiplenmenin rolüne ilişkin sağlık sektöründe bir araştırma
A research in the health sector related to the role of psychological ownership on the relationship between participative leadership and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 572116
  2. Yazar: AHMET BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYTUN BORAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Örgütsel performansın artmasına neden olan kavramlardan bir tanesi de örgütsel vatandaşlık davranışlarıdır. Örgütsel vatandaşlık davranışları, çalışanın gönüllü olarak yaptığı ve örgüt performansına katkısı olan davranışları olarak tanımlanabilir. Örgütsel vatandaşlık davranışlarına yol açan birçok kavram bulunmaktadır. Bu kavramlardan ikisi katılımcı liderlik ve psikolojik sahiplenmedir. Bu çalışmanın amacı katılımcı liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkide psikolojik sahiplenmenin aracılık rolünü analiz etmektir. Veriler, soru formu yoluyla Çorum'da iki ve İzmir'de bir olmak üzere toplam üç hastanede 286 sağlık çalışanından toplanmıştır. Yapılan analizler psikolojik sahiplenmenin, katılımcı liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkide kısmi aracı rolünde olduğunu kanıtlamıştır. Bu sonuçlar, sağlık işletmelerinde örgütsel performansını artırmak isteyen hastane yöneticilerinin, daha fazla örgütsel vatandaşlık davranışı sergileyen çalışanlara sahip olması gerektiğini göstermektedir. Bu yüzden hastane yöneticilerine, çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranışları sergilemesini sağlamak için katılımcı liderlik tarzını benimsemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behaviors are one of the concept which is cause to increase organizational performance. Organizational citizenship behavior can be defined as behaviors made discretionary by employees and contributing to organizational performance. There are so much concepts that lead to organizational citizenship beahviors. Two of these concepts are participative leadership and psychological ownership. The aim of this study is to analyze the mediating role of the psychological ownership on the relationship between participative leadership and organizational citizenhip behaviors. Data were collected from 286 healthcare employees in three hospitals, two in Çorum and one in İzmir, via questionnaire. Analysis has shown that psychological ownership plays a partial mediator role between participative leadership and organizational citizenship behaviors. These results show that there should be more employees who exhibit organizational citizenship behaviors for increasing organizational performance in the healthcare intitutes. Therefore, it is recommended to hospital managers to exhibit participative leadership style in their healthcare institutes for increasing organizational citizenship behaviors.