Türkiye'de kadın futbol liglerinde mücadele eden sporcuların saldırganlık ve sosyal karşılaştırma düzeylerinin incelenmesi
Research of the level of social comparing and aggression of the sportsmen who played at Turkish woman football leagues
- Tez No: 484847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 2015-2016 sezonunda“Türkiye Kadın Futbol Liglerinde Mücadele Eden Sporcuların Saldırganlık ve Sosyal Karşılaştırma Düzeylerinin İncelenmesi”, amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini 2015-2016 sezonunda Kadın Futbol 1. Lig, 2. Lig ve 3. Ligde mücadele eden takımlardan 244 sporcu oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde sosyal karşılaştırma, üçüncü bölümde ise saldırganlık ölçeği yer almaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 20 Windows paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların saldırganlık ve sosyal karşılaştırma puanlarının kadın futbolcuların bireysel ve ailesel faktörlerine göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla T testi ANOVA ve MANOVA analizlerine yer verilmiştir. Elde edilen anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında kaynaklandığını belirlemek amacıyla tamamlayıcı hesaplardan TUKEY testi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi P0,05). Buna ek olarak; annenin eğitimi ve ailenin geliri ile sporcuların saldırganlık puanları arasında istatistiksel açıdan fark vardır.
Özet (Çeviri)
Research of The level of Social Comparing and Aggression of the Sportsmen who played at Turkish Woman Football Leagues“ Dissertation of Post graduate master degree, Kütahya, 2017. This dissertation has been made for purpose of the ”Research of The level of Social Comparing and Violence of the Sportsmen who played at Turkish Woman Football Leagues at the season 2015-2016" The field of research consists of 244 sportsmen who played at 1. , 2. , and 3th of Woman Football Leagues at 2015-2016 season. The survey which serves as a data collecter in this research contains 3 parts. In the first part there is a personal information inquiry for the sake of identify participants. Social comparison in the second part and aggression in third part. To evaluate the data SPSS 20 Windows program was used. T Test ANOVA and MANOVA analysis is used to understand if the violence and social comparing points of participants is changed by women football players's personal and familial factors. TUKEY test as a Complementary calculating is used to detect between which groups meaningful differences arise. The Standard of Significance's taken as P0,05).