Isparta İli meyve bahçelerinde yaşayan Hymenoptera parazitoid türlerinin tespiti ve kültüre alınabilenlerin biyolojilerinin araştırılması
- Tez No: 57216
- Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İsparta ili ve çevresi elma bahçelerinde 1 7 (Hymenoptera) parazitoid tür tesbit edilmiştir. Yponomeuta malinellus Zell. üzerinde parazitoid olarak yaşayan endoparazitoid Pimla lurionellae ve ektoparazitoid Bracon hebetor, Galleria mellonella konakları üzerinde yetiştirilmiştir. P. turionellae'nın gelişim ve biyolojisi incelenerek, yumurta verimi ve yumurta açılım oranı istatistiksel olarak belirlenmiştir. Yumurta verimi en ideal 3. ve 4. haftalar olarak belirlenmiş, ergin bir dişiden hayatı boyunca toplam 560 adet yumurta elde edilmiştir. B. hebetorum gelişim ve biyolojisi araştırılmış, yumurta verimi, yumurta açılım oram, pupa oranı, ergin ve eşey oranlan istatistiksel olarak belirlenmiştir. Yumurta verimi en ideal 11. ve 15. günler arası olduğu bulunmuştur. Bir dişinin ergin hayati boyunca ortalama 80.85 adet yumurta bıraktığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 1 7 species of hymenoptera parazitoid in apple orchards in the vicinity of İsparta have been determined. Endoparazitioid Pimpla turionellae living as a parazitoid on Yponomenta malinellus Zell. and Bracon hebetor, an ectoparazitoid species have been raised on Galkria mellonella larvae and pupae. By the study of the progress and biology off. turionellae, the egg productivity and the egg hatching depending on the humidity have been established statistically. The egg productivity has been established to be in the 3rd and 4th weeks ideally. It has been found that a female yields 560 eggs in total till death.The progress and biology of B. hebetor, an ektoparazitod species have been investigated and the egg productivity, its rate of passing into the larvae, its rate of passing into the pupa, mature and sex ratios have been determined statistically. The egg productivity has been determined to be between the eleventh and fifteenth days ideally. It has been written down that a female yields approximately 80.85 eggs till death.