Dreissena polymorpha (pallas 1771) nın üreme biyolojisi
  1. Tez No: 57215
  2. Yazar: H.ALPER NURİ BAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Dreissena polymorpha' nın üreme biyolojisi, Eğirdir Gölü Köprü avlağında seçilen üç istasyonda Mart 1995- Kasım 1995 tarihleri arasında aylık örnekler alınarak incelenmiştir. Dreissena polymorphs ya ait ilk veliger larvaları Nisan ayında III. istasyondan alınan su örneklerinde tespit edilmiştir. Bu aydaki III. istasyonun sıcaklık değeri 13 °C dir. Daha sonraki aylarda yapılan çalışmalarda veliger larvaları, Ekim ayı ortalarına kadar istasyonlardan alınan su örneklerinde tespit edilmiştir. Üremenin en yoğun olarak Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleştiği gözlenmiştir. Çalışma süresince köprü avlağında tespit edilen Dreissena polymorpha populasyonuna ait en düşük birey sayısı nr'de 83.33 olarak Mart ayında III. istasyonda, en yüksek birey sayısı m2 ' de 2541.66 olarak Mayıs ayında II. istasyonda tespit edilmiştir. İstasyonlarda tespit edilen en düşük boy ortalaması 1.51 ± 0.80 mm olarak temmuz ayında I. istasyondaki populasyonda, en yüksek 9.00 ± 2.98 mm olarak Mart ayında III. istasyondaki populasyonda görülmüştür. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında olgun bireylerin büyük çoğunluğunun öldüğü ve bu aylarda populasyona genç bireylerin hakim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the reproducing biology of Dreissena polymorpha has been studied by taking monthly samples at three stations in the area called 'Köprü Avlağı' of Lake Eğirdir between March 1995 and November 1995. The first veliger larvae of Dreissena [xUymorpha were determined in water samples which were taken from station HI in April. In this month, the water temperature was measured 13 ° C. During the studies made in the following months, veliger larvae were detected in water samples taken from the stations until mid-October. The most intensive reproducing time of Dreissena polymorpha was observed in July and August. The minumum number of individuals that belongs to the population of Dreissena polymorpha in the area during the nine month study was detected to be 83.33 per m" at station III in March and the maximum number as 2541.66 at station II in May. The minumum average length was observed to be 1.51 ±0.80 mm in July at station I, and the maximum to be 9.00 ± 2.98 mm in March station III. Most of the adult Dreissena polymorpha were observed to die in September, October and November; as a result of which, the young Dreissena polymorpha were observed to take the dominancy.