Kolon anastomozlarına kefir ve enteral beslenme preparatlarının etkisi (deneysel çalışma)
The effect of kefir and enteral nutrition preparations on colon anastomosis (experimental study)
- Tez No: 572175
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA UYGAR KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Kefir, tibbi etkileri zengin ve etkili verilerle kanıtlanmış probiyotik beslenme ürünüdür. Kefirin antimikrobiyal, skatrizan ve antikanser etkileri ile ilgili pek çok çalışma olmasına rağmen intestinal anastomozların postoperatif iyileşme sürecindeki iyileştirme etkisi ve patlama basınçları ile ilgili çalışma yoktur. Çalışmamızda enteral beslenme ürünleri olan Kefir (Altınkılıç) ve Ensure'un (Abbott) kolonik anastomozlardaki iyileşmeye etkisi incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmada 40 adet dişi albino Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar şam grup (grup A), anastomoz grubu (grup B), anastomoz sonrası kefir grubu (grup C), ve anastomoz sonrası ensure grubu (Grup D) olarak dörde ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of kefir and enteral feeding products on colonic anastomosis: Experimental study Objective: Kefir is rich and affective probiotic feeding material with evidence based medical effects. There are many studies about antimicrobial, scatrizant, anticancer effects of Kefir but there is not any study on anastomotic burst pressure and healing effects on intestinal wall around anastomosis in the postoperative period (8). In this study the efficacy of Kefir (Altınkılıç) and Ensure (Abbott) as enteral feeding products as colonic anastomotic healing has been investigated. Material and Methods: In this study 40 Wistar-albino female rats were used. Rats were divided into 4groups as sham group (Group A), anastomosis group (Group B), kefir after anastomosis group (Group C), and ensure after anastomosis group (Group D).