Akut omurilik hasarı oluşturulmuş sıçanlarda rekombinant insan eritropoietininin doza babağımlı etkisinin araştırılması
Investigation of the dosage-based effect of recombinant human erythropoietin in rats with acute spinal injury
  1. Tez No: 572174
  2. Yazar: BÜLENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KOTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Yaşargil anevrizma klibi yöntemi ile akut omurilik travması oluşturulmuş sıçanlardaki rekombinant human eritropoietinin doza bağımlı etkisi, kaspaz-3 aktivitesi ve nörolojik muayene temel alınarak incelendi. Çalışma, her biri ortalama 273 gr olan, erişkin, erkek spraue-dawley cinsi 32 sıçanda yapıldı. Her biri 8 sıçandan oluşan Grup I (kontrol grubu), Grup II (travma grubu), Grup III (düşük doz eritropoietin verilen grup) ve Grup IV (yüksek doz eritropoietin verilen grup) olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Omurilik travması sonrası Grup III'e erken postop 1000 iu/kg i.p. ve 24 saat sonra 1000 iu/kg i.p. eritropoietin (2doz 2000 iu/kg); Grup IV'e erken post-op 5000 iu/kg i.p., postop 24 saat sonra 3000 iu/kg i.p. ve postop 48 saat sonra 1000 iu/kg i.p. eritropoietin (3 doz-9000 iu/kg) uygulandı. Gruplar arasındaki, kaspaz-3 aktivitesi biyokimyasal olarak; fonksiyonel iyileşme ise Basso ve arkadaşlarının tarif ettiği lokomotor derecelendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen değerler istatistiksel olarak incelendiğinde, yüksek doz eritropoietin uygulamasının kaspaz-3 aktivitesini düşürerek daha kısa sürede daha fazla fonksiyonel iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, acute spinal cord trauma with Yaşargil aneurysm clip method dose-dependent effect of recombinant human erythropoietin in induced rats, caspase-3 activity and neurological examination. Working, each adult male spraue-dawley rats weighing 273 g. Each one 8 rats in Group I (control group), Group II (trauma group), Group III (low dose erythropoietin-treated group) and Group IV (high-dose erythropoietin-treated group) The study was divided into 4 groups. After spinal cord trauma, Group III received early postoperative 1000 iu / kg i.p. and after 24 hours 1000 iu / kg i.p. erythropoietin (2dose 2000 iu / kg); Group IV received early post-op 5000 iu / kg i.p., postop 24 hours after 3000 iu / kg i.p. and postop 48 hours after 1000 iu / kg i.p. Erythropoietin (3 doses-9000 iu / kg) was administered. Groups between, caspase-3 activity biochemically; Basso while functional improvement using the locomotor rating scale It was evaluated. When the obtained values ​​were examined statistically, high dose Reducing caspase-3 activity of erythropoietin administration more functional recovery.