Isparta bölgesindeki çeşitli su kaynaklarında cryptosporidium parvum, giardia intestinalis, enterohemorrajik E.coli ve diğer enteropatonlerin araştırılması
Investigation of cryptosporidium parvum, giardia intestinalis, enterohemorrhagic E. coli and other enteropathogenes in various water sources in Isparta region
  1. Tez No: 184381
  2. Yazar: SEVİM AYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF AYNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
iiiÖZETBu çalışmada Isparta il sınırları içindeki göl, dere ve çeşme olmak üzere çeşitli sukaynaklarından toplanan örneklerde Cryptosporidium parvum, Giardia intestinalis,Enterohemorrajik E.coli (EHEC) ve bazı enteropatojen mikroorganizmalar(Salmonella spp., Shigella spp., Vibrio cholerae) araştırılmıştır. Bunların yanısıratoplanan su örneklerinde Kuvvetle Muhtemel Sayımı (KMS) yöntemi ile koliformaraştırması gerçekleştirilmiştir. Su örneklerinin toplanması ve mikroorganizmalarınidentifikasyonu standart rutin bakteriyolojik çalışmalara uygun olarak yapılmıştır.Bu çalışma Haziran-Ekim 2004 tarihleri arasında yapılmış ve toplam 40 adet suörneği toplanmıştır. Bu 40 örneğin 7 adedi Eğirdir Gölünden, 6 adedi GölcükGölü'nden, 10 adedi Isparta'dan Darı Deresi olarak başlayıp, Aksu çayı ilebirleştikten sonra Karacaören Barajı'na dökülen dereden, 17 adedi şehrin çeşitlibölgelerinde bulunan halka açık çeşmelerden alınmıştır.Toplanan örnekler membran filitrasyon sistemi kullanılarak filitre edilmiştir. Filtreedilen örneklerin santrifüjünden sonra direkt mikroskobi yöntemi ile Giardiaintestinalis, Modifiye Zielh-Neelsen (MZN) boyama yöntemi ile C. parvumaraştırılmıştır. C. parvum varlığının doğrulanması Immunoflouresans Assay (IFA)tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toplanan su örneklerinde rutinbakteriyolojik ve biyokimyasal testler uygulanarak Enterohemorrajik E.coli (EHEC),Salmonella spp., Shigella spp. ve Vibrio cholera araştırılmıştır. Toplanan 40 suörneğinin 13'ünde (% 32,5) direkt mikroskobi ve MZN boyama sonrası C. parvumolabileceği tahmin edilmiştir. Ancak IFA tekniğinin uygulanması sonucu 6'sında (%15) C. parvum varlığı kesin olarak doğrulanmıştır. Direkt mikroskobi sonrası 8örnekte (% 20) G.intestinalis kistlerine rastlanmıştır. Su örneklerinin 32'sinde (% 80)koliform bulunduğu bunlarında 17'sinin (% 42,5) fecal koliformlu olduğusaptanmıştır. Ayrıca 1 örnekte (% 2,5) Shigella sonnei, 1 örnekte (% 2,5) Salmonellaspp. olduğu tesbit edilmiştir. Bu çalışma için toplanan su örneklerinde EHEC veVibrio cholerae'ya rastlanmamıştır.ANAHTAR KELİMELER: Cryptosporidium parvum, Modifiye Ziehl-Neelsen(MZN), Immunoflouresans Assay (IFA)
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTIn this study, Cryptosporidium parvum, Giardia intestinalis, EnterohemorrhagicE.coli (EHEC) and some enteropathogenic microorganisms (Salmonella spp.,Shigella spp., Vibrio cholerae) were investigated in the samples of various waterwhich were collected from lakes, stream and fountains within borders of Ispartaprovince. In addition, coliform bacteria with using the method of Most ProbableNumber (MPN) collected from water samples were investigated. The collection ofwater samples and identifications of mikroorganisms were conducted according tostandart routine bakteriological tests.This study was conducted between June and October 2004 and 40 water sampleswere collected. 7 water samples were collected from Eğirdir Lake, 6 water sampleswere collected from Gölcük Lake, 10 water samples collected from Darı Streamwhich starting from Isparta, after Aksu Stream joined to it, and endind in KaracaörenDam. 17 samples of the publıc fountainswere collected from different areas ofIsparta.The collected samples were filtered using membrane filtration system. Aftercentrifuging, the filtered samples were investigated with direct microscopy methodfor G. intestinalis and with Modified Zielh-Neelsen (MZN) for C. parvum. Theexistence of C. parvum was verified with using Immunoflouresence Assay (IFA)method. Futrhermore, in the collected water samples, using the routine bacteriologicand biochemical tests, EHEC, Salmonella spp., Shigella spp. ve Vibrio cholera wereinvestigated. Out of 40 total collected water samples, which were investigated usingdirect microscopy and MZN after dying, the existence of C. parvum was predicted in13 (32.5 %) samples. However, with using IFA method, just in 6 (15 %) out of this13 samples, C. parvum was confirmed. G. intestinalis cysts were found in 8 (20 %)after direct microscopy. Coliform bacteria were found in 32 (80 %) water samplesout of 40, and 17 (42.5 %) of these 32 samples were detected as fecal coliform.Besides, in 1 (2.5 %) water sample Shigella sonnei and in 1 (2,5 %) water sampleSalmonella spp. were detected. EHEC and V. cholerae were not found in thecollected water samples included in this study.KEY WORDS: Cryptosporidium parvum, Modified Ziehl-Neelsen (MZN),Immunoflouresans Assay (IFA)