Gayrimenkul değerlemede denetim bileşenleri
Components of audi̇t at real estate apprai̇sal
- Tez No: 572185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA AKARÇAY ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
21. yy da dünyanın küreselleşmesi ve bu sürecin artarak devam etmesi, devletler ve kıtalar arası artan ekonomik ilişkiler, çok uluslu ve uluslararası şirket sayısının artması, bu şirketlerin dünyanın uzak bölgelerinde faaliyet göstermesi gibi sebeplerle denetime olan ihtiyaç artmıştır. Uluslararası ve yerel piyasalarda etkin bir yatırım aracı olan gayrimenkullerin değerlemesine yönelik yapılan işlemler ve bu işlemlerin denetimi de gündemdeki yerini almıştır. Uluslararası değerleme standartları tarafından ve ülkeler özelinde piyasa ile çeşitli kurum ve kuruluşlarca regüle edilen bu sistemde, denetlenen üç ana unsur bulunmaktadır. Bunlar; değerleme şirketleri, değerleme uzmanları ve değerleme raporlarıdır. Dolayısıyla gayrimenkul değerlemenin denetimi ele alındığında bu üç ana unsur denetim bileşenlerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for auditing has increased due to the globalization of the world in the 21st century and the continuation of this process, increasing economic relations between states and continents, increasing the number of multinational and international companies, and operating these companies in remote areas of the world. The valuation of real estate, which is an effective investment tool in international and local markets, and the audit of these transactions took place on the agenda. This system, which is regulated by international valuation standards and by the market and various institutions and organizations for each country, has three main elements that are audited. These are valuation companies, valuation experts and valuation reports. Therefore, when the audit of real estate appraisal is considered, these three main elements constitute the audit components.