Programlanabilir lojik kontrol (PLC) kullanarak tartılı lizimetrenin kontrolü ve ceviz su tüketiminin belirlenmesi
Controlling of weighted lysimeter using programmable logic control (PLC) and determination of walnut water consumption
  1. Tez No: 572197
  2. Yazar: ALİ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda Türkiye'de ceviz dikili alan miktarı hızla artmaktadır. Ceviz bitkisi sulama programının hazırlanmasında, anılan bitkinin su tüketimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, programlanabilir lojik kontrol (PLC) kullanarak tartılı lizimetreyi kontrol etmek ve ceviz su tüketimini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Lizimetre 113 cm çapında ve 130 cm yüksekliğinde paslanmaz çelikten yapılmıştır. Tartılı lizimetrenin 4 adet yük algılayıcısı ve RS232 çıkışı vardır. Algılayıcıların hassaslığı 200 gramdır. Cevizin su tüketimi, bir boyutlu su dengesi eşitliği kullanılarak lizmetrede belirlenmiştir. Bir sulama döngüsü içerisindeki cevizin su tüketimi, günlük su tüketimi toplamından bulunmuştur. Sulama suyu miktarı, cevizi su stresine sokmamak için hesaplanan toplam ET nin 1.2 katından hesaplanmıştır. Tartılı lizimetreden drene olan su miktarı, bir tahliye tankı yardımıyla ölçülmüştür. Sulama mevsimi boyunca ceviz, 12 kez sulanmış, her sulamada yaklaşık 24 mm su verilmiştir. Sulama aralıkları iklim koşullarına göre değişmiştir. Toplam uygulanan su miktarı 293 mm'dir. Lizimetreden drene olan su miktarı 66 mm ölçülmüştür. İki yaşındaki ceviz, 15.06.2018 tarihinden 4.10.2018 tarihine kadar her sulama döngüsü içerisinde yaklaşık 20 mm su tüketmiştir. Cevizin mevsimlik su tüketimi 261 mm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the amount of area planted walnuts in Turkey is rapidly increasing. In the preparation of walnut irrigation scheduling, water consumption of walnut is needed. Therefore, this study was conducted to control the weighed lysimeter using programmable logic control (PLC) and to determine walnut water consumption. The lysimeter is made of stainless steel with a diameter of 113 cm and a height of 130 cm. The weighed lysimeter has 4 loadcells and RS232 outputs. The sensitivity of the sensors is 200 grams. Water consumption of walnut was determined by using one dimensional water balance equation. It's water consumption in an irrigation cycle was calculated from the sum of daily water consumption. The amount of irrigation water was calculated from 1.2 times the total ET to avoid water stress experience by walnut. The amount of water drained from the weighed lysimeter was measured by means of a discharge tank. During the irrigation season, the walnut was irrigated 12 times, with approximately 24 mm of water given per irrigation. Irrigation intervals varied according to climatic conditions. The total amount of water applied was 293 mm. The amount of water drained from the lysimeter was measured as 66 mm. The two-year-old walnut consumed approximately 20 mm of water in each irrigation cycle from 15.06.2018 to 4.10.2018. Seasonal water consumption of walnut was determined as 261 mm.