The effect of bending temperature, holding time, thickness and bending angle on spring back of dual phased high strength steel sheets
  1. Tez No: 572205
  2. Yazar: MERT KARALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Metallerde geri esneme davranışının öngörülebilir olması üretim esnasında ölçülerin tutması açısından çok önemlidir. Özellikle son yıllarda geri esnemeyi ortadan kaldırmak için çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Proses parametrelerinin yanı sıra geri esnemeye etki eden faktörlerin arasında iş parçası özellikleri de yer almaktadır. Bu çalışmada numune olarak kendine has birtakım özelliklerinden dolayı son yıllarda birçok farklı alanda oldukça yaygın olarak kullanılan yüksek mukavemetli, çift fazlı DP1000 çeliği tercih edilmiştir. Sıcaklığın, büküm açısının, sac kalınlığının ve büküm esnasında zımbanın bekleme süresinin geri esnemeye etkileri ölçülmüştür. Sıcaklığın etkisi oda sıcaklığından 500 °C'ye kadar 100°C aralıklarla yapılan testlerle ölçülmüştür. Çalışmalarda 1 mm ve 2 mm kalınlığındaki numuneler ile 45° ve 90° açılarında kalıplar kullanılmıştır. Zımbanın hemen yukarı kalktığı deneyler ile 40 saniye boyunca kuvvet uygulamaya devam ettiği deneyler kıyaslanmıştır. Sonuçlar Design Expert programına girilmiş, ANOVA ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda sıcaklığın, sac kalınlığının ve bekleme süresinin artmasının geri esnemeyi düşürdüğü, ancak büküm açısı artışının geri esnemeyi arttırdığı sonuçlarda görülmüştür. En düşük geri esneme yüksek bekleme süresi ve sıcaklığın ortak etkisiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to have a predictable spring back in metals to get accurate dimensions after bending. Especially in the last years, various studies were made about the spring back to eliminate or at least to minimize it. In addition to process parameters, the work piece material properties are also important in spring back. High strength DP1000 steel which is widely used in many different fields in recent years due to its unique properties, was preferred as a specimen in this work. The aim of this study was to find the effect of temperature, bending angle, thickness and holding time on spring back. In experimental work, 1 mm and 2 mm thickness of sheets were bent by using 90° and 135° bending angles at temperature levels of room temperature (RT), 100°C, 200°C, 300°C, 400°C and 500°C. Effect of punch holding time was tested for 40 seconds. Effects of all factors and their interactions were analyzed in Design Expert. ANOVA and Regression Analyses were executed. It was seen that the spring back decreased when the temperature, holding time and thickness were increased. On the other hand, increasing bending angle caused an increase in spring back. The smallest spring back was achieved with the interaction effect of the temperature and the holding time.