Kardelen (Galanthus elwesii Hook.) bitki ekstraktlarının drosophila melanogaster'de ömür uzunluğu ve antioksidan etkinliğinin belirlenmesi
Determination of life span and antioxidant effect of snowdrop (Galanthus elwesii Hook.) plant extracts in drosophila melanogaster
  1. Tez No: 856116
  2. Yazar: OSMAN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alternatif tedavi ya da geleneksel tıpta bitkilerle yapılan iyileştirme yöntemleri oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Bununla birlikte kimyasal ilaçlarla yapılan tedavilerin yan etkileri de gün geçtikçe daha da fazla ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bitkilerin içerik analizleri ve in vivo şartlarda etkinliklerinin tespiti oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu bitkilerden birisi olan Kardelen (Galanthus elwesii Hook.); ticari etkilerinin yanı sıra toprak üstü ve toprak altı kısımlarının içerdikleri önemli alkoloidler sayesinde birçok terapötik kullanıma sahip güçlü bir bitki türüdür. Bu çalışmada öncelikle; G. elwesii bitkisinin toprak altı ve toprak üstü kısımlarından farklı çözücüler (su, metanol ve etanol) kullanılarak toplam altı farklı bitki ekstresi hazırlanmıştır. Elde ettiğimiz bu ekstraktların olası toksik, antitoksik ve biyokimyasal etkileri in vivo şartlarda Drosophila melanogaster (meyve sineği) model organizması Oregon R yabanıl soyunun 72±4 saatlik larvalarında araştırılmıştır. Ayrı ayrı farklı konsantrasyonlardaki (1 µg/mL; 0,5 µg/mL; 0,25 µg/mL ve 0,125 µl/mL) su, etanol, metanol uygulama grupları ve kontrol grupları oluşturulmuş olup larvalar bu besinlerle akut olarak beslenmiştir. Larvalardan erginleşebilen erkek bireyler ömür uzunluğu için taze besiyerine aktarılmış ve son birey kalana kadar veriler kaydedilmiştir. Ayrıca kardelen bitkisinin D. melanogaster bireylerinde biyokimyasal etkinliklerini belirlemek için Total Antioksidan (TAS), Total Oksidan (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) parametrelerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alternative treatment or healing methods with plants have a very important place in traditional medicine. However, the side effects of treatments with chemical drugs are becoming more common day by day. For this reason, content analysis of plants and determination of their effectiveness under in vivo conditions have become very important. Snowdrop (Galanthus elwesii Hook.), one of these plants; In addition to its commercial effects, it is a powerful plant species that has many therapeutic uses thanks to the important alkaloids contained in its above-ground and underground parts. In this study, first of all; A total of six different plant extracts were prepared from the underground and aboveground parts of the G. elwesii plant using different solvents (water, methanol and ethanol). The possible toxic, antitoxic and biochemical effects of these extracts we obtained were investigated in in vivo conditions on 72±4 hour old larvae of the Drosophila melanogaster (Fruit Fly) model organism Oregon R wild strain. Water, ethanol, methanol application groups at different concentrations (1 µg/mL; 0,5 µg/mL; 0,25 µg/mL and 0,125 µl/mL) and control groups were created and the larvae were acutely fed with these nutrients. Male individuals that were able to mature from larvae were transferred to fresh medium for lifespan and data were recorded until the last individual remained. Additionally, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) and Oxidative Stress Index (OSI) parameters were examined to determine the biochemical activities of the snowdrop plant in D. melanogaster individuals.