16-19 yaş arası adölesan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of gender equality attitudes between 16-19 years of adolescent women
  1. Tez No: 572219
  2. Yazar: SAKİNE KARABULUT GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Amaç: Bu araştırmada, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 16-19 yaşları arasındaki evli ve/veya gebe olan ve olmayan adölesan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma nitel modeli esas alan, betimleyici yapıda bir çalışmadır. Veriler araştırmacının katılımcılarla yaptığı yüz yüze derinlemesine görüşmeler sonucunda toplanarak yazılı metin haline getirilmiş ve Maxqda Programı'na aktarılmıştır. Bu veriler, tezin kuramsal yapısına uygun ve araştırma sorusunu yanıtlayacak biçimde benzerlik, farklılık temelinde kodlanarak kategorilendirilmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Katılımcılar toplumsal cinsiyet eşitliği belirleyicileri açısından değerlendirildiğinde, evli veya gebe olmayanların evli veya gebe olanlara göre eğitim durumu, ekonomik düzeyi, sahip oldukları aile yapıları açısından daha iyi konumda oldukları anlaşılmıştır. Benzer durum suça sürüklenme ve madde bağımlılığı konusunda görülmüştür. Katılımcıların toplumsal cinsiyet eşitliği göstergelerine bakıldığında evli veya gebe olmayanların evli veya gebe olanlardan daha eşitlikçi toplumsal cinsiyet tutumuna sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu bize toplumsal cinsiyet eşitliği belirleyicilerinin, toplumsal cinsiyet eşitliği göstergelerinin üzerindeki etkisini göstermektedir. Sonuç: Erken dönemde evlenen adölesan kadın gerek toplumsal beklentiler nedeniyle gerekse kendisinde oluşan“evli kadın rolü”nün yarattığı düşünce yapısı nedeni ile toplumsal cinsiyet eşitlikçi tutum geliştirememektedir. Eğitim yaşının yükseltilmesi ve erken evliliğin engellenmesi adölesan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği tutumlarını da değiştirecektir. Bu nedenle erken evliliği önlemek amaçlı alınacak önlemler oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the gender equality attitudes of married and / or pregnant women between the ages of 16-19 who applied to İzmir Tepecik Education and Research Hospital. Methods: This thesis is a descriptive study based on a qualitative model. Translated into text and uploaded to Maxqda Program, the data were gathered by the researcher as a result of face-to-face, in-depth interviews with the participants. These data were categorized and interpreted in a way that is in accordance with the theoretical structure of the thesis and to answer the research question, coded on the basis of similarity and difference. Results: When the participants were evaluated in terms of gender equality determinants, it was understood that those who are not married or pregnant are in a better position in terms of their educational status, economic level, and family structures compared to those who are married or pregnant. A similar situation was observed in delinquency and substance addiction. When the gender equality indicators of the participants were examined, it was understood that non-married or non-pregnant women have a more egalitarian gender attitude than those who are married or pregnant. It shows that the effect of gender equality determinants on gender equality indicators. Conclution: The adolescent women who married in the early period cannot develop an egalitarian attitude because of social expectations and because of the thought structure formed by“the role of married women”on their minds. Increasing the age of education and prevention of early marriage surely will change the approach of adolescent women towards gender equality in a positive way. Therefore, measures that will be taken in order to prevent early marriage are critical.