Küçük hücre dışı akciğer kanserinde PD-l1'in prognostik önemi
  1. Tez No: 572236
  2. Yazar: PELİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş /Amaç: Evre 4 Küçük hücre dışı akciğer kanserinde (KHDAK) PD-L1'in (programmed death-ligand 1,programlı ölüm antijeni-1) prognostik önemini belirlemek. Gereç ve Yöntem: 2016 Ocak-2018 Ocak arası hastane kayıtları incelenerek çalışmaya aldığımız hastaların tümü hastanemizde küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı almış hastalardı. Retrospektif olarak hasta kayıtları gözden geçirildi. Tüm hastalar evre 4 KHDAK olup kayıtlarında PD-L1 sonuçları mevcuttu. EGFR, ALK ve ROS mutasyonu pozitif bulunan olgular ve immünoterapi almış olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Bulgula: 38 hastanın verileri çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan olguların 33'ü (%86,8) erkek, 5'i (%13,2) kadındı. Median yaş ortalaması 63 olarak bulundu. Olguların hücre tipleri 28'i (%73,7) adenokarsinom, 6'sı(%15,8) küçük hücre dışı akciğer kanseri spesifiye edilemeyen tip,4'ü (%10,5) skuamöz hücreli akciğer kanseri olarak bulundu. Çalışmamızda PD-L1≥%50 olan olgular pozitif grup (PG)olarak ve
Özet (Çeviri)
Introduction/Objective: To determine the prognostic significance of programmed death-ligand 1(PD-L1) in stage 4 non-small cell lung cancer (NSCLC). Materials and Method: From January 2016 to January 2018, the hospital records were examined and all of the patients included in the study were diagnosed with non-small cell lung cancer in our hospital. The patient records were reviewed retrospectively. All patients had stage 4 NSCLC and PD-L1 results were recorded. Cases with EGFR, ALK and ROS mutation positive and immunotherapy were not included in the study. Results: Data of 38 patients were included in the study. 33 (86.8%) of the cases participated in the study were male and 5 (13.2%) were female. The median mean age was 63 years. 28 (73.7%) of the cell types of the cases were adenocarcinoma, 6 (15.8%) were non specified non-small cell lung cancer type and 4 (10.5%) were squamous cell lung cancer. In our study, PD-L1 ≥ 50% were defined as positive group (PG) and values