Otizmli çocukların yaşam kalitesinde hippoterapinin etkisinin incelenmesi: Terapötik rekreasyon uygulaması
Investigation of hippotherapy's effect on the life quality of children with autism: Application of therapeutic recreation
  1. Tez No: 572237
  2. Yazar: MELİHA UZUN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, otizmli çocukların yaşam kalitesinde hippoterapinin etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, otizm spektrum bozukluğu tanısına sahip 40 çalışma ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 otizmli çocuk katılmıştır. Araştırma ön test/son test çalışma-kontrol gruplu karşılaştırmalı deneysel tipte yapılmıştır. Otizmli çocuklara haftada iki gün ve günde bir saat olmak üzere toplam 8 haftalık terapötik rekreatif etkinlik olan hippoterapi uygulaması yapılmıştır. Çalışmada çocukların yaşam kalitesini belirlemek amacıyla“Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)”kullanılmıştır. Analiz aşamasında; yüzdelik dağılım, paired t testi ve indepentend t testi yapılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise; hippoterapi uygulama sürecine katılan eğitmenlerin duruma yönelik tespitlerini belirlemek için araştırmacı tarafından“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”geliştirilmiş ve soruların oluşmasında uzman görüşü alınmıştır. Görüşme formu 11 eğitmene uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocukların“ÇİYKÖ”ön test, son test puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the Hippotherapy's effect on the life quality of children with autism. A total of 80 children with autism, 40 experimental-40 control groups with the diagnosis of autism spectrum disorder, participated in the study. The research was conducted in a comparative experimental type with pretest/posttest experimental-control groups. Children with autism received a total of 8 weeks of hippotherapy, two days a week and one hour a day. In order to determine the life quality of children, The Quality of Life Scale for Children was used in the study. In the analysis stage; percentage distribution, paired t test and independent t test were performed. In the qualitative part of the research;“Semi-Structured Interview Form”was developed by the researcher in order to determine the situation oriented fixations of instructors participating in the hippotherapy application process and expert opinion was taken in the formation of the questions. It was determined that the divergence between the 'QoL-C' pre-test and post-test point average of the children in the control group was not statistically significant (p>0,05).