Korunması gerekli kültür varlıkları bilgi sistemi:Bitlis örneği
Cultural assets information system to protect: Bitlis example
- Tez No: 572282
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizin kültürel çeşitliliğinin ve zenginliğinin araştırılması, bunların kayıt altına alınarak korunmasının sağlanması neticesinde kültürel miras niteliğinin de kazandırılmasıyla gelecek nesillere aktarılması kamu yararı adına önemli bir sorumluluktur. Bu çalışmanın genel olarak amacı; taşınmazların tescil kaydının düzenli şekilde tutulabilmesi neticesinde Kültür Bakanlığınca devam eden envanter çalışmalarına katkı sağlamak, taşınmazların korunabilmesine yönelik akademik bir çalışma yapmak ve kültürel miras kavramına vurgu yapmak suretiyle de Bitlis ilinin tarihi ve kültürel tanıtımına katkı sunmaktır. Çalışma alanı olan Bitlis ili Merkez İlçesindeki Kültür Varlığı özelliği gösteren taşınmazlara ilişkin veriler ilgili kurumlardan tedarik edilmiş ve gerekli kontroller neticesinde sağlıklı bilgiler haline getirilmiştir. Taşınmazlara ait fotoğraflar çekilip arşivlenmiştir. Taşınmazlara ait bilgiler harita çizim programlarından NetCAD 5.2 kullanılarak haritalanmış ve bilgiler Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımlarından olan ArcGIS 10.5 programı kullanılarak bilgi sistemine aktarılmıştır. Bu çalışmada ülkemizdeki Kültür Varlıklarının bir kısmını bünyesinde bulunduran Bitlis İli Merkez İlçesinde anıt ya da sit olarak tescil edilmiş kale, türbe, hamam, köprü, sivil mimari ve sit alanı gibi yaklaşık 400 civarında Korunması Gerekli Kültür Varlığının olduğu tespit edilmiştir. Tasarlanan Bilgi Sisteminde kullanıcıların taşınmazlara ait fotoğraflara erişimi sağlanmış, bu sayede taşınmazlar hakkında taşınmaza gitmeden de görsel olarak bilgi sahibi olunabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important responsibility for the benefit of the public to investigate the cultural diversity and richness of our country and to transfer these to future generations as a result of ensuring the preservation of these by registering them as a cultural heritage. The general purpose of this study is to contribute to the ongoing inventory studies by the Ministry of Culture as a result of regular registration of immovable properties, to conduct an academic study for the protection of immovables and to contribute to the historical and cultural promotion of Bitlis by emphasizing the concept of cultural heritage. Data on immovable properties in the central district of Bitlis province, which is the study area, were obtained from relevant institutions and turned into reliable information as a result of necessary controls. The photographs of the immovables were taken and archived. The real estate information was mapped using NetCAD 5.2 from the map drawing programs and the information was transferred to the information system using the ArcGIS 10.5 program which is one of the Geographical Information System software. In this study, it has been determined that there are approximately 400 cultural assets that need to be preserved such as castle, tomb, bath, bridge, civil architecture and protected area, which are registered as monuments or sites in Bitlis Province, which contains some of the cultural assets in our country. In the designed Information System, users have access to the photographs of the immovable properties, thus providing visual information about the immovable property without going to the immovable property