Palet raf sistemi kullanılarak inşaa edilen hangar tipi yapıların sismik performansı
Seismic performance of hangar type structures used by using the pallet racking system
- Tez No: 572285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS DEVRAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde ve dünyada özellikle endüstriyel alanda inşaa edilen yapılar, kapalı çalışma alanları oluşturmanın yanında üretilen malların depolanması amacıyla da kullanılmaktadır. Bu sebeple inşaatı tamamlanan hangar tipi yapılar, kullanım süreci içeresinde depolama alanlarına çevrilmektedir. Bu çevrim kapsamında, kullanılan alanın maksimum verimlikte koordinasyonu ve bu koordinasyonun sağlanmasında bir parça olan otomasyonun ön plana çıkması, paletli raf sistemlerinin kullanımın yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir. Ülkemizde ve dünyada kullanımı gittikçe artan bu sistemler, gelen talepler doğrultusunda hafif ürünlerden başlayarak ağır sanayi ürünlere varıncaya kadar geniş bir aralıktaki yüklemelere cevap verecek kapasitede üretilebilmektedir. Bu kapsamda sahip oldukları performans seviyesi sadece üzerinde taşıdığı malzemeleri karşılamanın çok üzerinde olup, bir bütün olarak dizayn edildiklerinde, bir yapı içeresinde hizmet verdiği bir raf olmaktan çıkıp, yapının kendisi olacak düzeyde teknolojik kazanımlara ulaşmıştır. Bu sebeple bu tipteki sistemlerin yapı içerisinde hizmet elemanı olarak görev yapmaktan çıkarılıp, yapının bizzat taşıyıcı sistemi konumunda düşünülmesi gerekmektedir. Bu çevrim ekonomik kazanımları beraberinde getirecektir. Bu çalışmada, ağır yük grubuna hizmet veren paletli raf sistemikleri kullanılarak dizayn edilen hangar tipi bir yapının sismik performansı araştırılacaktır. Bu amaçla, raf üretiminde kullanılan yapı elemanlarının, tekil ve sistem olarak SDÜ Çelik Yapılar Laboratuvarında kapasite testleri yapılacak, davranışları belirlenmeye çalışılacaktır. Test sonuçlarından elde edilen veriler kullanılarak oluşturulan sayısal modeller üzerinde performans sevileri belirlenecek bu şekli ile yapısal eleman olarak dizayn edilen bu sistemlerin güvenlik seviyeleri ortaya konulacaktır. Elde edilen veriler sonucunda, bir yapının içerinde raf olarak kullanılan bu sistemlerin yapının bir parçası olması durumundaki davranışı belirlenerek, ekonomik kazanımların önü açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Structures constructed especially in industrial area in our country and in the world are used for storing the produced goods besides creating closed working areas. For this reason, the hangar type of buildings, whose construction is completed, is converted into storage areas within the usage process. Within the scope of this cycle, maximum efficiency coordination and automation which is a part of ensuring this coordination, led to the widespread usage of palletized racking systems. These systems, which are increasingly used in our country and in the world, can be produced with the capacity to respond to a wide range of loads from light products to heavy industrial products. In this context, their performance level is much higher than just meeting the materials they carry, and when they are designed as a whole, they have reached the technological achievements of being the structure itself, rather than being a shelf that they serve in a structure. For this reason, this type of system should be removed from serving as a service element within the structure, the structure itself should be considered as the carrier system. This cycle will bring economic gains together. In this study, the seismic performance of a hangar type structure designed by using pallet racking systems serving the heavy load group will be investigated. For this purpose, the structural elements used in the rack production, single and system capacity tests will be done in SDU Steel Structures Laboratory and their behavior will be determined. The performance levels will be determined on the digital models created by using the data obtained from the test results and the security levels of these systems designed as structural elements will be determined. As a result of the data obtained, the behavior of these systems, which are used as a shelf, as a part of the structure, will be determined and the way for the economic gains will be cleared.