Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) 'de sulamayla verilen azotlu gübrelemelerin verim, verim ögeleri ve nodülasyona etkileri
Effects of nitrogen fertilizations with irrigation on yield, yield components and nodulations in dry bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 572286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, 2018 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de sulamayla verilen azotlu gübrelemelerin verim, verim ögeleri ve nodülasyona etkilerini incelemektir. Araştırma tesadüf blokları deneme düzenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Deneme 4 farklı azotlu gübre uygulaması x 3 tekerrür olmak üzere 12 parselden oluşturulmuştur. I. gübre uygulamasında 6 kg N/da ekimde, II. gübre uygulamasında 3 kg N/da ekimde ve 3 kg N/da ilk sulama sırasında, III. gübre uygulamasında 2 kg N/da ekimde, 2 kg N/da ilk sulama sırasında ve 2 kg N/da ikinci sulama sırasında, IV. gübre uygulamasında 1.5 kg N /da ekimde, 1.5 kg N /da ilk sulama sırasında, 1.5 kg N /da ikinci sulama sırasında ve 1.5 kg N /da üçüncü sulama sırasında uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çiçeklenme zamanı, ilk bakla yüksekliği, birim alan biyolojik verimi, 100 tane ağırlığı ve tane protein oranının azota tepkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Çiçeklenme zamanı 36.33-39.33 gün, ilk bakla yüksekliği 16.0-20.3 cm, birim alan biyolojik verimi 302.36-501.90 g/m2, 100 tane ağırlığı 30.3-35.0 g ve tane protein oranı 26.1-32.6 arasında değişim göstermiştir. Azotun 4'e bölünerek ekimle birlikte ve 3 kez sulama ile birlikte uygulandığı IV. gübre uygulaması fasulyede birim alan biyolojik verimini ve tane protein oranını önemli derecede arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in experimental field of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2018. The aim of this study is to investigate the effects of irrigated nitrogenous fertilizers given at beans on yield, yield components and nodulation. Field trial was set up according to Randomized Blocks Design. The experiment consisted of 12 plots including 4 different nitrogen fertilizer application x 3 replications. In the first fertilizer application 6 kg da-1 nitrogen was applied during sowing. In the second fertilizer application 3 kg da-1 nitrogen sowing and 3 kg da-1 nitrogen were given during the first irrigation. The third fertilizer application 2 kg da-1 nitrogen during sowing, 2 kg da-1 nitrogen during the first irrigation and 2 kg da-1 nitrogen during the second irrigation were given. The forth fertilizer application 1.5 kg da-1 nitrogen during sowing, 1.5 kg da-1 nitrogen during the first irrigation, 1.5 kg da-1 nitrogen during the second irrigation and 1.5 kg da-1 nitrogen the thirth irrigation were given. According to the research results; flowering time, first pod height, biological yield per area, 100 grain weight and grain protein response to nitrogen were found statistically significant. Flowering time 36.33-39.33 days, the first pod 16.0-20.3 cm, biological yield per area 302.36-501.90 g/m2, 100 grain weight 30.3-35.0 g and grain protein ratio between 26.1-32.6 shows the diversity. The fourth fertilizer application, in which the nitrogen is divided into 4 and applied together with the irrigation 3 times, has significantly increased the biological yield and grain protein content on the bean.