Kafeik asitin duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir elektrokimyasal yöntem
A novel electrochemical method for the sensitive determinationof caffeic acid
- Tez No: 572320
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Karbon nanotüp, gadolonyum nanoparçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerindeki kafeik asitin (CA) saptanması için kullanılmıştır. Bir çok elektrotla karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi (Gd2O3-NPs/CNTs/GCE), CA için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot, CA için 0.173 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.173 V civarında yine bir indirgenme piki vermektedir, pik potansiyelleri arasındaki fark 0.0 mV olarak hesaplanmıştır. CA' nin saptanması, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, CA'nın 3.3x10-9 M ile 5.4x10-7 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme CA için 3.7 x10-10 M'lık bir saptama sınırına olanak vermiştir. Ayrıca, Gd2O3-NPs/CNTs/GCE yüzeyinde CA için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda CA'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanotubes and gadolinium oxide nanoparticles. The proposed voltammetric platform has been utilized for the detection of caffeic acid (CA) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Gd2O3-NPs/CNTs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of CA. The proposed electrode exhibited a well-defined oxidation peak at 0.173 V and a corresponding reduction peak at 0.173 V for CA. The separation in peak potentials was calculated to be 0.0 mV. Detection of CA was performed using square wave voltammetry. It was shown that the concentration of CA was linear in a range from 3.3x10-9 M to 5.4x10-7 M. The composite material enabled a detection limit of 3.7 x10-10 M for CA. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for CA at the surface of Gd2O3-NPs/CNTs/GCE. The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of CA in pharmaceuticals.