Fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on difference equations
  1. Tez No: 572321
  2. Yazar: FATMA NİHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLENDER PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tezin ilk bölümü olan giriş kısmında geçmişten bugüne fark denklemleri ve bu konuda yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde kaynak özetlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde fark denklemlerine temel teşkil edecek tanım, teorem ve bilgilerden bahsedilmiş, dördüncü bölümde fark denklemleri konusu genel bir biçimde anlatılmıştır. Beşinci bölümde birinci mertebeden lineer fark denklemleri ve çözüm yöntemleri anlatılmış, yeterli sayıda örnek verilmiştir. Ayrıca bu bölümde birinci mertebeden fark denklemlerinin kararlılıkları konusuna da değinilmiştir. Altıncı bölüm ikinci mertebeden fark denklemlerini konu alırken, yedinci bölümde k. mertebeden fark denklemleri ve örnekleri üzerinde durulmuştur. Sekizinci bölümde çözümlerin limit alma davranışı anlatılmış, dokuzuncu bölümde fark denklem uygulamaları günlük hayattan örneklerle verilmiştir. Tezin onuncu ve son bölümü ise sonuç ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction which is the first section of our study; the history of difference equations, prior search on difference equations and usage areas of these equations were mentioned. In the second section, information about some of the studies regarding difference equations and their solution methods studied before were given. In the third section, general definitions and theorems related to difference equations were given and in the fourth section difference equations, their classifications and solutions were emphasized. In the fifth section, information is given about first order linear difference equations and solution ways with different examples. Also in this section stability of first order linear difference equations was studied. In the sixth section, second order linear difference equations with their solution ways were examined and in the seventh section k^th order difference equations were mentioned with different examples. In the eighth section limit behaviours of solutions were investigated, as for the ninth section, applications of linear difference equations were given with daily life problems from the field of several sciences. Finally, in the last section of this thesis, some conclusions and suggestions were given.