Rekürren idiyopatik periferik fasiyal paralizilerde fasiyal kanal darlığının multiplanar rekonstrüksiyonlu temporal bilgisayarlı tomografi ile araştırılması
Evaluation of the narrowness of the facial nerve canal via multiplanar reconstructed temporal bone computed tomography in recurrent idiopathic peripheral facial paralysis
- Tez No: 572331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇUKUROVA, DR. YILDIZ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Rekürren periferik fasiyal paralizi klinikte nadir olarak görülmektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojisindeki son gelişmeler fasiyal kanalın her bir segmentinin boy ve kalınlığının ölçümüne imkan vermektedir. Biz çalışmamızda aynı yüz yarımından rekürren fasiyal paralizi tarifleyen ve idiyopatik olduğu tespit edilen hastalarda rekürrenste fasiyal kanal segmentleri arasındaki çap farklarının etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç-yöntem:Mart 2012- Aralık 2015 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğine başvuran yirmi rekürren periferik fasiyal paralizili hasta çalışmaya dahil edildi. Nörolojik muayene ve gadolinyumlu temporal ve kraniyal magnetik rezonans (MR) incelemeleri yapılarak tümöral patolojiler ekarte edildi.64 kesitli multidedektör BT ile elde olunan 0.5 mm kesit kalınlığında ve 0.3 mm rekonstrüksiyon aralığındaki temporal BT görüntülerinden kanal seyrine göre multiplanar reformat görüntüler elde edilerek ölçümler yapıldı. Her iki tarafta fasiyal kanalın labirintin segmenti meatal düzeyinden ve orta kesiminden; timpanik ve mastoid segmentin ise en dar ve geniş yerlerinden ölçüldü. Bulgular:Yirmi rekürren idiyopatik periferik fasiyal paralizili hastanın 13'ü kadın (%65), 7'si erkek (%35)ti ve hastaların 12'si (%60) sol periferik fasiyal paralizi, 8'si (%40) ise sağ fasiyal paralizi ile başvurdu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Recurrent peripheral facial paralysis is rarely seen in clinical practise. Recent developments in computed tomography (CT) technology allow measuring the length and width of each segment of the facial nerve canal. In our study we aimed to investigate whether diameter differences between facial canal segments have an effect on the recurrence of paralysis. Material-methods: Twenty patients admitted to Tepecik Training and Research Hospital between Mach 2012 and December 2015 complaining of recurrent peripheral facial paralysis were included to the study. Tumoral pathologies were excluded after neurologic examination and magnetic resonance imaging (MRI) with gadolinium. All CT examinations were performed by a 64-slice CT scanner and the scanning parameters included section thickness of 0.5 mm and reconstruction interval of 0.5 mm. On both sides, labyrinthin segment was measured at meatal level and middle portion, tympanic and mastoid segments were measured at narrowest(nimimum) and widest(maximum) levels. Findings:Thirteen of the 20 patients with recurrent idiopathic peripheral facial paralysis were female and 7 of them were male. Twelve patients were suffered from left-sided paralysis and 8 of them had right-sided paralysis.Youngest patient was 23 years old,the oldest one was 67 and average of age was 46,6.