Kalp yetmezliği tanısı alan hastalarda karnitin profilinin incelenmesi
Carnitine profile in patients with heart failure
- Tez No: 572419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAMAN GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kalp yetmezliğinin yapısal ve fonksiyonel nedenleri olabildiği gibi kalp metabolizmasındaki bozuklukların da buna sebep olabileceği yapılan çalıĢmalar ile gösterilmiĢtir. Bir çok hastalıkta araĢtırılmıĢ olan metabolomiksinortaya çıkarılması kardiyovasküler hastalıklardaki metabolik değiĢikliklerin daha iyi anlaĢılmasına ve yeni kardiyovasküler hastalık biyobelirteçlerinin tespit edilmesine katkıda bulunabilir. Bunun için rutin laboratuvarlarda da kullanılmaya baĢlanan LC-MS/MS cihazları metabolizmadaki değiĢiklikleri tanımlamak için güçlü bir araç olarak ortaya çıkmıĢtır. Bu ileri teknoloji tek enjeksiyonla karnitin ve açil karnitin profilini yüksek hassasiyetle tespit edebilmektedir. Bu çalıĢmanın amacı kalp yetersizliği olan hastalarda karnitin profili iliĢkisini araĢtırmaktır. Kalp yetmezliği tanısı alan 30 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü birey çalıĢmaya dahil edildi. Biyokimya testleri için kan örnekleri jelli tüplere alınarak 5000 rpm de 10 dakika santrifüj edildi. Ayrılan serumlar ependorf tüplere alınarak -80 de saklandı. Karnitin ve açilkarnitin için kuru kan örnekleri Whatman filtre kağıdına emdirilerek elde edildi. Kuru kan örneklerinden 27 parametre (C0, C2, C3, C4, C4DC, C5, C5:1, C5OH, C5DC, C6, C6DC, C8, C8:1, C8DC, C10, C10:1, C10DC, C12, C14, C14:1, C14:2, C16, C16:1, C18, C18:1, C18:2, C18:1 OH) karnitin esteri Shimadzu 8040 kütle spektrometre cihazında, rutin biyokimya testleri (total kolesterol, LDL, HDL, üre, kreatinin, sedimentasyon, CRP) Abbott C16000 tam otomatik biyokimya analizöründe ölçülmüĢtür. Elde edilen veriler SPSS v20 programında analiz edildi. C0, C5, C5:1, C5DC, C6, C8DC, C10:1, C14, C14:2, C16:1 değerleri hasta ve kontrol grupları arasında karĢılaĢtırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Bu araĢtırma, kalp yetmezliği hastaları ile sağlıklı kontroller arasındaki metabolitlerin farklılıklarını ortaya koymak için LC-MS/MS tabanlı metabolomiği baĢarıyla uyguladı. Kuru kan örneklerinde anlamlı derecede farklı konsantrasyonda bulunan karnitin esterleri kalp yetmezliğinde tanı ve takipte yardımcı bir biyobelirteç olarak kullanılabilir. Bu çalıĢma karnitin metabolik yolaklarının tanımlanması ile kalp yetmezliği patogenezinin aydınlatılabileceği ve bu yolaklara müdahale ile yeni tedavi protokollerinin oluĢturulabileceği görüĢünü ortaya koyarak, yeni yapılacak çalıĢmalara öncülük etmiĢ ve bu tür hastalarda karnitin profili taraması yapılabileceği görüĢünü güçlendirmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that cardiac metabolism disorders can cause heart failure in addition to structural and functional causes. Discovery of metabolomics investigated in many diseases may contribute to the better understanding of metabolic changes in cardiovascular diseases and detection of new cardiovascular disease biomarkers. LCMS/MS devices started to be used in routine laboratories for this aim became a strong way to define metabolic changes. This advanced technology can detect carnitine and acylcarnitine profile with high sensitivity. The objective of this study was to investigate the carnitine profile relation in heart failure patients. 30 patients diagnosed with heart failure and 30 healthy volunteers were included in the study. For biochemistry tests, blood samples were taken in gel tubes and were centrifuged at 5000 rpm for 10 minutes. Separated serums were taken in Eppendorf tubes and kept at -80. For carnitine and acylcarnitine, dry blood samples were acquired using Whatman filtering paper. Using the dry blood samples, 27 parameters (C0, C2, C3, C4, C4DC, C5, C5:1, C5OH, C5DC, C6, C6DC, C8, C8:1, C8DC, C10, C10:1, C10DC, C12, C14, C14:1, C14:2, C16, C16:1, C18, C18:1, C18:2, C18:1 OH) were measured on carnitine ester Shimadzu 8040 mass spectrometer device and routine biochemistry tests (total cholesterole, LDL, HDL, urea, creatinine, sedimentation, CRP) were measured on Abbott C16000 full-automatic biochemistry analyzer. Acquired data were analyzed on SPSS v20 program. A statistically significant difference was detected in C0, C5, C5:1, C5DC, C6, C8DC, C10:1, C14, C14:2, C16:1 values among the patient and control groups. LC-MS/MS based metabolomic was successfully applied in this research to present the differences in metabolites in heart failure patients and healthy controls. Carnitine esters with a significantly different concentration in dry blood samples can be used as an auxiliary biomarker for diagnosis and follow-up in heart deficiency. Presenting the view that heart failure pathogenesis can be clarified by defining carnitine metabolic pathways and new treatment protocols can be formed by intervening on these pathways, this study pioneered new studies and strengthened the view that carnitine profile scanning can be done in such patients.