Kurumsal sosyal sorumluluk ve sosyal yenilikçilik arasındaki ilişki: Karaman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü örneği
The relationship between corporate social responsibility and social innovation:the case of Karaman Social Security Provincial Directorate
- Tez No: 572428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz pek çok organizasyon hizmet ve faaliyet alanlarının yanı sıra insanlığa, çevreye ve topluma fayda sağlamak amacıyla bir takım sorumluluklar üstlenmektedir. Bu tür sorumluluklar kurumsal sosyal sorumluluk olarak adlandırılmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluğun hem organizasyona hem de etkileşim içinde bulunduğu paydaşlara olumlu katkılar sağladığı görülmektedir. Öte yandan insanlık tarihi var oldukça toplumsal değişim devam etmektedir. Özellikle 2000'li yıllarda bu değişim süreci hızlanmıştır. Bu hızlı değişim bir takım toplumsal sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunların çözümünde sosyal yenilikçilik karşımıza çıkmaktadır. Sosyal yenilikçilik, toplumsal sorunlara çözüm getiren yenilikçi faaliyetler olarak tanımlanabilir. Bu faaliyetlerin en önemli unsuru gönüllülük esasına dayalı olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısı ile Sosyal Yenilikçilik eğilimi arasında ilişki olup olmadığının tespitine yöneliktir. Böylece, çalışmanın amacı doğrultusunda Karaman Sosyal güvenlik İl Müdürlüğü beyaz yaka çalışanlar ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu araştırma sonucunda Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısı ile Sosyal Yenilikçilik eğilimi arasında bir ilişki olduğu ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısının Sosyal Yenilikçilik eğilimi üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the great numbers of organizations have taken a set of responsibilities, besides their areas of activity and serve to be beneficial to the humanity, society and environment. Such responsibilities are called corporate social responsibility. It is seen that corporate social responsibility contributes positively to both the organization and the stakeholders it interacts with. On the other hand, as long as human history exists, social change continues. Especially in the 2000s, this process of change accelerated. This rapid change brings with it some social problems. Social innovation appears in the solution of these problems. Social innovation can be defined as innovative activities that solve social problems. The most important element of these activities is that they are voluntary. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between employees' perception of Corporate Social Responsibility and Social Innovation tendency. Thus, for the purpose of the study, a survey was conducted with white collar workers of Karaman Social Security Provincial Directorate. As a result of this research, it was concluded that there is a relationship between the perception of Corporate Social Responsibility and Social Innovation tendency and the perception of Corporate Social Responsibility has a positive effect on Social Innovation tendency.