Gestasyonel diyabet taraması amacıyla OGTT yapılan gebelerde serum XBP-1 seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum XBP-1 levels in pregnant women WHO underwent OGTT for gestational diabetes screening
- Tez No: 572435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Gebeliğin en yaygın tıbbi komplikasyonlarından biri olan Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), gebelik sırasında ortaya çıkan ya da keşfedilen karbonhidrat intoleransı olarak tanımlanmaktadır. GDM preeklampsi, makrozomi, operatif doğum, omuz distosisi, doğum travması ve sezaryen doğum gibi çeşitli maternal ve neonatal komplikasyonlarla ilişkilidir. GDM, aynı zamanda yaşamın ilerleyen dönemlerinde bebeğin şeker hastalığına yakalanma riskini de artırır. Özellikle postparandiyal 2. saat serum X Box Binding Protein-1 (XBP-1) seviyelerinin metabolik hastalıkların habercisi olduğu bildirilmektedir. Bu prospektif çalışmada gebeliğin 24-28. haftalarında 75 g Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yaptıran gebelerde eş zamanlı serum X-Box Binding Protein-1 (XBP-1) bakılarak bu testin GDM taramasındaki tanı değerinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2017- Şubat 2019 tarihleri arasında gebe polikliniğine başvuran ve 24-28. hafta GDM taraması amaçlı OGTT yapılan 60 gebeden rutin olarak hemogram, biyokimya, Açlık Kan Şekeri (AKŞ), 1. saat kan şekeri ve 2. saat kan şekeri alınmaktadır. Bunlara ek olarak çalışma amaçlı serum XBP-1 düzeyleri için 2 cc daha kan örneği alınarak kliniğimizde santrifüj edilerek -80 °C de saklandı. Tüm örneklerin toplanması sonrası, toplanılan örnekler enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile çalışıldı. Hastalar, Grup 1: Normal sınırlar içerisinde 75 gr OGTT olan gebeler, Grup 2: AKŞ ve/veya 1 saat 75 gr OGTT bozuk olan hastalar ve Grup 3: 2. saat ve/veya AKŞ ya da 1 saat 75 gr OGTT değerleri bozuk olan gebeler şeklinde gruplandırıldı. Elde edilen verilerin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplandı. Sayısal değişkenlerin dağılımının değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov testi kullanıldı. İkili grup kıyaslamalarında parametrik veriler için Student t test ve non-parametrik veriler için Mann Whitney U test kullanıldı. Homojen dağılım gösteren çoklu grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), alt gruplar arası karşılaştırmalarda ise Post Hoc Tukey testi kullanıldı. Çoklu gruplara ait parametrik olmayan verilerin karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, post-hoc analizlerinde Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki derecesi, uygun olduğunda xii Pearson veya Spearman'ın korelasyon analizi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational Diabetes Mellitus (GDM), one of the most common medical complications of pregnancy, is defined as carbohydrate intolerance that occurs or is discovered during pregnancy. GDM is associated with various maternal and neonatal complications such as preeclampsia, macrosomia, operative delivery, shoulder dystocia, birth trauma, and cesarean delivery. GDM also increases the baby's risk of developing diabetes later in life. Especially postprandial 2nd-hour serum XBP1 levels are reported to be a precursor of metabolic diseases. In this prospective study, we aimed to investigate the diagnostic value of this test in GDM screening by looking at simultaneous serum X-Box Binding Protein-1 (XBP-1) in pregnant women who underwent 75 g Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) at 24 and 28 weeks of gestation. Materials and Methods: Materials and Methods: Of the 60 pregnant women admitted to the pregnant outpatient clinic between July 2017 and July 2018 and underwent OGTT for 24 and 28 weeks GDM screening we obtain hemogram, biochemistry panel, Fasting Blood Glucose (FBS), 1st hour blood glucose and 2nd hour blood sugar as a routine antenatal screening. In addition, 2 cc blood samples were taken to study XBP-1 levels and centrifuged in our clinic and stored at -80 ° C. After all samples were collected, they were studied by ELISA method. Patients were grouped as Group 1: Pregnant women with normal 75 g OGTT, Group 2: Patients with defect in FPG and / or 75 g OGTT results, and Group 3: Patients with defect in 2 hours and / or FPG or 75 g OGTT resultst. Mean and standard deviation values of the obtained data were calculated. Kolmogorov Smirnov test was used to evaluate the distribution of numerical variables. Student's t test was used for parametric data and Mann Whitney U test was used for non-parametric data in paired group comparisons. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare multiple groups showing homogeneous distribution, and Post Hoc Tukey test was used to compare between subgroups. Kruskal Wallis test was used for comparison of nonparametric data of multiple groups, and Bonferroni corrected Mann Whitney U test was used for post-hoc analysis. The degree of relationship between continuous variables was xiv calculated by Pearson or Spearman's correlation analysis, where appropriate.