11-14.gebelik haftalarında tekil gebeliklerde bakılan serbest ßhcg, PAPP-a değerleri ile 16-18.gebelik haftalarında bakılan afp, ßhcg, ue3 ve inhibin-a değerlerinin 50 gram glukoz tarama testi ve bebek doğum ağırlığı üzerine prediktif etkileri
Effect of f-ßhcg and papp-a values at 11-14 weeks, and AFP, ßhcg,ue3 and ihibin-a values at 16-18 weeks of singleton pregnancies on prediction of 50-G OGTT and neonatal birth weight
  1. Tez No: 347942
  2. Yazar: ESENGÜL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİN BAŞGÜL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Gebeliğin birinci ve ikinci trimesterinde anomali taraması ve risk belirlenmesi amacıyla kullanılan biyomarkerların fonksiyonları anlaşıldıkça gebeliğin diğer riskli durumlarını öngörmede kullanışlı olup olmadıkları çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Gestasyonel diyabet açısından riskli hasta popülasyonunun belirlenmesi ve etkilenmesi olası bebeklerin öngörülebilmesi konusunda yapılan bu çalışmayla erken dönemde ölçülen biyokimyasal parametrelerin 24-28. hafta gestasyonel diyabet taramasında ölçülen 50 gram oral glukoz tolerans testi değeri ve bebek doğum ağırlığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak 2009-Aralık 2011 döneminde Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde takibi yapılmış gebelerin kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınma kriterlerine uygun 688 tekiz gebe hastanın ikili ve dörtlü testte ölçülmüş olan PAPP-A, f-ßHCG, AFP, hCG, uE3 ve İA ve bu parametrelerin düzeltilmiş MoM değerleriyle, 24-28. Haftada ölçülen 50 gram OGTT değeri ve bebek doğum ağırlıkları kaydedildi. Verilerin istatistik incelemesinde SPSS paket programı ve Pearson korelasyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Understanding the function of biomarkers of anomaly screening tests at the first and second trimester of pregnancy gave rise to several studies evaluating their convenience in prediction of diseases complicating pregnancy. Affecting metabolic events and growth, these parameters may also be related to metabolic disorders such as gestational diabetes. This study aims to evaluate the effect of these early screened parameters on 50-gram oral glucose challenge test at 24-28 week and on neonatal birth weight in order to predict patients and babies at risk of gestational diabetes. Material and Method: Records of pregnant women regularly followed in Obstetrics and Gynecology Clinic of Bilim University Europe Florence Nightingale Research and Education Hospital between January 2009 and December 2011 were analyzed retrospectively. PAPP-A, f-ßHCG, AFP, HCG, uE3, IA, justified MoM values of these anomaly screening test parameters, 24-28 week 50-g OGTT, and neonatal birth weight of 688 patients with singleton pregnancies satisfying the inclusion criteria were recorded. SPSS and Pearson correlation were used for statistical analysis.