Sanat eğitiminde geleneksel yöntem ve hikâye anlatım yönteminin gerçekçiliğin doğuşu dönemi (9-12 yaş) öğrencilerinin çizgisel gelişim özelliklerine etkisi
The effects of traditional method and storytelling method in art education on the properties of drawing development of dawning realism stage (9-12 years old) students
  1. Tez No: 572448
  2. Yazar: NEVVARE ÇUHADAR ŞENKESEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı; sanat eğitiminde hikâye anlatım yönteminin, çizgisel gelişim dönemlerinden biri olan Gerçekçiliğin Doğuşu Dönemindeki (9-12 yaş) çocukların resimleri üzerindeki etkisinin, dönemin çizgisel basamak özellikleriyle karşılaştırılıp incelenmesi ve söz konusu olan metotla öğrenci tutumlarının belirlenmesidir. Uygulama, Konya İlinin Karatay İlçesine bağlı olan Ovakavağı İmam Hatip Ortaokulu 5. ve 6. sınıftan seçilen toplamda 10 öğrenciyi kapsamaktadır. Öğrencilere, pastel boya tekniği ile iki ayrı resim yaptırılmıştır. Danışman gözetiminde seçilen 3 konu başlığı ve bu konu başlıklarına sadık kalınarak kurgulanan 3 hikâye mevcuttur. İlk uygulamada öğrencilere Geleneksel (Klasik) Yönteme dayalı olarak, kamp, doğum günü, karne hediyesi konularında resimler yaptırılmıştır. Öğrenciler resimlerini yaparken herhangi bir müdahale ya da yönlendirme yapılmamıştır. Aynı grup öğrenciye hikâyeleştirilmiş olan konularda resimler yaptırılmıştır. Yöntemlerin, dönemin çizgisel gelişim özelliklerine etkisi danışmanın onayıyla belirlenen kıstaslarla (çizgi, renk, form ve şekil, leke, hareket-ritim) incelenmiştir. Buna göre, çocukların bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurularak hikâye anlatım yönteminin, Gerçekçiliğin Doğuşu Dönemi (9-12 yaş) çocuklarını olumlu yönde etkileyip çizgisel gelişimlerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to compare and examine the effects of Storytelling Method in art education on the paintings of Dawning Realism Stage (9-12 years old) (which is one of the stages of drawing development) students and to determine the behaviours of the students with the said method. The study contains 10 students in total (chosen from the 5th and 6th grades) who are from Ovakavağı Religious Vocational Secondary School in Karatay district of Konya province. Students completed 2 different paintings using the oil pastel technique. Under the supervision of the advisor, 3 topics were selected and 3 stories were built based on these topics. In the first study, students are made to do paintings on the topics such as camping, birthday party, school report gift, using the Traditional (Classical) Method. There has been no intervention or direction in the drawing process. Storified topics were applied on the same group of students. The effect of the methods on the drawing development properties of the stage were examined with the criteria (line, colour, form and shape, stain, motion-rhythm) approved by the advisor. According to this, also considering the individual differences of the children, it has been concluded that the Storytelling Method affects Dawning Realism Stage (9-12 years old) children positively and helps to improve their drawing development.