Ortaokul öğrencilerinin finansal tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of financial attitudes of secondary school students with respect to various variables
  1. Tez No: 572461
  2. Yazar: ŞEYMA ERGÜR ÇENGELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinin finansal tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ortaokul öğrencilerinin finansal tutumlarını ölçmek amacı ile Kılcan ve Ergür (2019) tarafından geliştirilen Finansal Tutum Ölçeği (FTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada betimsel araştırma desenlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim- öğretim yılında, Kütahya İli merkez ilçesinde öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf toplam 745 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak t testi, welch testi ve tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre katılımcıların finansal tutumları; aldıkları harçlık miktarına, bütçe planı yapma durumlarına ve kendilerine ait kumbaralarının olma durumlarına göre anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında katılımcıların finansal tutum toplam puanları ile cinsiyet, anne ve baba eğitim durumları, sınıf düzeyleri, alışverişe gitme sıklıkları gibi değişkenler arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçlarından hareketle farklı yaş grupları ile finansal tutum konusundaki çalışmalar artırılmalı ve farklı projelerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the financial attitudes of secondary school students with respect to various variables. For this purpose, Financial Attitude Scale (FTO) developed by Kılcan and Ergür (2019) was used to measure the financial attitudes of secondary school students. In this study, one of the descriptive research designs, which is a screening model, was used. The sample group of this study included 745 students from 5,6,7,8.grades continuing their education in central county of Kütahya. In the study, t-test, welch test and one-way ANOVA were performed by using SPSS package program. According to the results of the research, the financial attitudes of the participants have meaningful difference with respect to the amount of pocket money they receive, their budget planning and their own moneyboxes. In addition, it was concluded that there was no significant difference between the participants' total financial attitude scores and variables such as gender, educational status of parents, class levels, frequency of shopping. Based on the results of the study, some suggestions were made for the researchers.