Afrika menekşesi yetiştiriciliğnde kullanılan farklı saksı harçlarının çiçeklenme ve çiçek kalitesine etkileri
- Tez No: 57247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 1994-1995 yıllarında yapılan bu araştırmada; Afrika Menekşe'si (Saintpau.Ua ionantha Wendl.) yetiştiriciliğinde 5 farklı harcın çiçeklenme ve çiçek kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre kurulmuştur. Çelik dikiminden ilk sürgün oluşumuna kadar geçen süre, oluşan yavru sayısı, çelik dikiminden ilk tomurcuk oluşumuna kadar geçen süre, çelik dikiminden ilk çiçek açımına kadar geçen süre, ilk çiçeklenme sırasındaki yaprak sayısı, ilk çiçeklenme sırasındaki çiçek çapı, ilk çiçeklenme sırasındaki çiçek sapı uzunluğu, çelik dikiminden maksimum tomurcuk oluşumuna kadar geçen süre, çelik dikiminden ilk flor zamanına kadar geçen süre, ilk flor zamanındaki yaprak sayısı, ilk flor zamanındaki yaprak genişliği, ilk flor zamanındaki yaprak boyu, bir saptaki çiçek sayısı kriterleri incelenmiştir. Yapılan istatistiki analizler sonucu incelenen kriterler açısından 5 farklı harç arasında önemli farklılıklar bulunmamıştır. A harcı (1 toprak: 1 çiftlik gübresi: 1 perlit, hacim olarak) hemen hemen tüm kriterler açısından diğer harçlara göre rakamsal olarak daha iyi sonuç vermiştir. İkinci derecede tavsiye edilebilecek harç ise B harcı (4 toprak: 4 torf: 2 çiftlik gübresi: 2 perlit, hacim olarak) olmuştur. D harcı (1 torf: 1 toprak: 1 yaprak çürüntüsü, hacim olarak), E harcı (2 çiftlik gübresi: 1 toprak: 2 perlit, hacim olarak), ve özellikle C harcı (7 toprak: 3 torf: 2 perlit, hacim olarak) Afrika Menekşesi yetiştiriciliğindeki olumsuz özellikleri nedeniyle tavsiye edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Thrace University, Agricultural Faculty, Department of Horticulture, during 1994-95, a research was conducted to evaluate the effect of five different composts on the flowering and flower quality of African violet (Satntpaulia ionantha WendL). The trail was done according to randomized block design. The studied parameters were, time to first shoot sprout, number of offshoots (plantlets), time to first bud sprout, time to once the first flower appear,, number of leaves at the time of first flowering, size of flower at the time of first flowering, length of flower stalk at the time of first flowering, time to maximum buds sprout.time once to the first flower bunch appear, number of leaves at the time of first flower bunch, width of leaves at the time of first flower bunch, lenght of leaves at the time of first flower bunch, number of flowers on a single stalk. The statistical analysis results have no significant difference among the five different composts. The compost A (1 part soil : 1 part F.Y.M.: 1 part perlite as volume) gave good results in view of almost all parameters as compared to other composts as numerical values. The compost which can be reccommended as a second grade was compost B (4 part soil : 4 part peat : 2 parts F.Y.M. and 2 parts perlitte). The compost D (1 part peat : 1 part soil :lpart leaf mold), compost E (2 parts F.Y.M.,1 part soil : 2 parts perlite) and particullarly, compost C (7 parts soil : 3 parts peat : 2 parts perlite) did not give good results on the growth of African violet, thus, can not be recommended.