Afrika menekşesinin yaprak çeliği ile üretilmesinde çeşit, saksı büyüklüğü ve harcın, çiçeklenmeye etkileri
The Effect of compost, variety and size of pots on the flowering of african violet
  1. Tez No: 67564
  2. Yazar: NEDİM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYÇIN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha Wendl) yetiştiri ciliğinde, çeşit, saksı büyüklüğü ve harcın çiçeklenmeye etkileri incelenmiştir. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre kurulmuştur. İki farklı harç, iki farklı büyüklükteki saksı ve üç çeşit kullanılarak deneme sonucu istatistiki analizler yapılmıştır. Perlite köklendirme için dikilen bitkilerin dikim tarihi ile ilk sürgün oluşumuna kadar geçen süre, saksılara dikimden sonra ilk çiçek tomurcuğu oluşana kadar geçen süre. saksılara dikimden ilk çiçek oluşumuna kadar geçen süre, ilk çiçek çapı ölçüsü, ilk çiçek oluşumu sırasındaki yaprak adedi, ilk çiçek oluşumu sırasındaki bitki taç genişliği kriterleri incelenmiştir. İstatistiki analizler sonucu incelenen kriterlerden, ilk sürgün oluşumuna kadar geçen süre dışında, diğer kriterler üzerine saksı büyüklüğü ve harcın önemli etkileri bulunmuştur. Kullanılan harçlardan B harcı (2 çiftlik gübresi: 1 bahçe toprağı: 1 Perlit), A harcına göre (1 perlit: 1 torf) daha iyi sonuçlar vermiştir. Kullanılan saksılar dan büyük saksı, bitki taç genişliği ile ilk çiçek çapı bakımından küçük saksıya göre daha büyük değerler vermiştir. B harcı x küçük saksı kombinasyonunda, saksılara dikimden ilk çiçek tomurcuğu oluşumuna kadar geçen süre, ilk çiçek oluşumu sırasındaki yaprak adedi, ve saksılara dikimden ilk çiçek oluşumuna kadar geçen süre bakımından daha olumlu sonuçlar vermiştir. A harcı x büyük saksı ve B harcı x büyük saksı kombinasyonlarında ise en yüksek bitki taç genişliği değerleri bulunmuş, ölçülen ilk çiçek çapı değerleri de büyük saksılarda daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made to evaluate the effect of compost, variety and size of pots on the flowering of African violet (Saintpaulia ionantha Wendl). The trail was done according to randomized block design. Two different composts, two pot sizes and three varieties were used for the research. The studied parame ters were, time to first shoot sprout, time to first budsprout, time to the first flower appearance, diameter of flower at the time of first flowering and diame ter of plant. According to results of the statistical analysis all the parameters except time to the hirst shoot sprout were significantly effected by the treatments. The compost B (2 part F.Y.M.: 1 part soil: 1 part perlite) gave good results as com pared to compost A (1 part perlite: 1 part peat) as numerical values. Large pots gave bigger plant and flower diameters than the small pots width of flower diameter at the time. Combination of compost B and litte pots gave good results for the time to first shoot sprout, number of leaves at the time of first flowering and. time to the first flower appearance. Combination of compost A and large pots and combination of compost B and large ports gave the biggest plant diameter at the time of first flowering and width of plant. The hirst flower diameter was also higher in small pots.