Fetâvâ-yı Abdurrahim'deki nikah ile ilgili fetvaların değerlendirilmesi
Evaluation of in fetâvâ's related with nikâh in Fetâvâ-yi Abdurrahim
- Tez No: 572482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tezimizde XVIII. yy. Osmanlı Şeyhülislamlarından Menteşzade Abdurrahim Efendinin“Fetâvâ-yı Abdurrahim”isimli fetva kitabının bir bölümünü içeren Aile hukuku kapsamında evlilikle ilgili fetvalarının latinize edilerek değerlendirilmesi yapılmıştır. Fetvalardan hareketle dönemin sosyo kültürel yapısı aile hukuku bağlamında tahlîl edilmiştir. Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden müteşekkil olup giriş kısmında amaç, yöntem, konunun sınırları ile Abdurrahim Efendi'ninin hayatı ve fetva kavramı üzerinde durulmuşur. Birinci bölümde Evlilik /Nikah akdinin genel hususları, ikinci bölümde evlilik akdinin neticeleri incelenmiştir. Fetvalar latinize edilmiş, doktrin ve uygulama bazında değerlendirilmiştir. Dönemin hukuki uygulamalarında Hanefi mezhebinin dışına çıkılmayıp, mezhebe bağlı kalmaya özen gösterildiği görülmüş olup, sonuç kısmında da evliliğe ilişkin dikkat çeken konular ele alınmış dönemin sosyal dokusu tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis XVIII. Century Sheikh al-Islam Menteşzade Abdurrahim Efendi's“Fetâvâ-yı Abdurrahim”in part of the fatwa book containing the family law related to the marriage of fetuses were latinized and evaluated. The socio-cultural structure of the period from the movement of the fetters was evaluated in the context of family law. Our research consists of an introduction and two parts, the introductory method, the boundaries of the subject and the concept of life and fatwa of Abdurrahim Effendi are emphasized. In the first part, the general aspects of the marriage / marriage contract are examined. In the second part, the conclusions of the marriage contract are examined. The fetters are latinized and evaluated on the basis of doctrine and practice. In the legal applications of the period, it was observed that the Hanafi sect did not go out of the sect and that it was careful to adhere to the sect, and in the conclusion part, the subjects that draw attention to the marriage were tried to be analyzed.