Kübizm akımının seramik sanatındaki etkileri ve uygulamaları
Effects of Cubism in ceramic art and applications
  1. Tez No: 572503
  2. Yazar: MELİKE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Empresyonizme tepki olarak doğan Kübizm akımı, Fransız Post Empresyonist ressam Paul Cezanne'den etkilenen Pablo Picasso ve Georges Brauqe gibi sanatçıların öncülüğünde 1907-1914 yılları arasında Fransa'da doğmuştur. Geleneksel bakış açılarına gerek duymadan nasıl bir sanatsal kurgu yaratılabileceği sorunsalına odaklanmıştır. Kübistler, doğayı farklı açılardan ele alarak geometrik formlara dönüştürmüşlerdir. Batı sanatının asırlarca süren görsel temsil biçimine darbeyi vuran Kübizm, bu bağlamda 20. Yüzyıl sanat hareketleri arasında en radikal sanat akımlarındandır. Kübizmin, radikal bir akım olarak nitelendirilmesinde, resimsel formda üç boyutluluk algısı oluşturmak yerine resim yüzeyinin iki boyutluluğuna vurgu yapılarak, eşzamanlı olarak bir nesne, birçok perspektiften resmedilmiştir. Böylece sanata bir çeşit dördüncü boyut anlayışı getirilmiştir. Doğanın kavramsal boyutuyla ilgilenen Kübistler, 20.yüzyıldan başlayarak temsili gerçeklikten resimsel gerçekliğe doğru sağlam adımlarla ilerleyerek görsel bir devrime neden olmuştur. Kübizm Akımının Seramik Sanatındaki etkileri ve uygulamaları adlı bu çalışmada, Kübizm Akımı genel hatlarıyla anlatılmıştır. Seramik sanatındaki Kübizm etkisi açıklanarak, akımın öncüsü Pablo Picasso ve çağdaş seramik sanatçıların eserlerine de yer verilmektedir. Sanatçıların eserlerinden esinlenerek yapılmış olan seramik heykel uygulamaları, öznel yaşantıdan alınan kesitler ile geometrik formlar üzerinden anlatılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cubism movement born in response to impressionisnm, was born in Fransa in 1907-1914 under the leadership of artist suck as Pablo Picasso and Georges Brauqe, influenced by the French Post Impressionist painter Paul Cezanne. It focuses on the question of how to create an artistic fiction without the need for traditional perspectives. It is inspired by the harmony created by geometric forms by considering nature from different Angeles. Cubism was one of the most radical art movements among 20th century art movements. In describing Cubism as a radical movement, instead of creating a perception of three-dimensionality in the pictorial background, the two-dimensionality of the painting surface is emphasized and simultaneously an object is depicted from many perspectives. Thus, a kind of fourth dimension was introduced to art. Cubists, who are interested in the conceptual dimension of nature, have led to a visual revolution by advancing firmly from representative reality to pictorial reality starting from 20th century. In this study, the effects and applications of the Cubism Movement in Ceramic Art are explained in general terms. Then the effect of Cubism in ceramic artists under the leadership of Pablo Picasso are also included. Ceramic sculpture applications inspired by the Works of the artists, the objects existing in nature with the explanation of the geometric formsa re intended to be explainrd.