İstanbul bölgesi endemik bitkilerin araştırılması ve seramik yüzeylerde resimsel uygulamalar
Research of endemic plants in İstanbul region and painting applications in ceramic surfaces
  1. Tez No: 572504
  2. Yazar: BEYHAN UÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İstanbul Bölgesi jeopolitik olarak oldukça önemli bir bölgede yer almaktadır. Bunun yanı sıra iki kıtada da yer alması özelliği taşıyan tek şehirdir. Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği noktadaki İstanbul'un özel bir yeri vardır. Bu sebepten dolayı bitki örtüsü oldukça çeşitlilik arz etmektedir. İstanbul'daki bitkileri incelediğimizde sayıca çok fazla olmasının dışında sadece İstanbul'a ait endemik bitkiler vardır. Ancak bilim insanları bu endemik bitkilerin birçoğunun zaman içinde kaybolduğu yakın bir gelecekte de bir kısmının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söylemektedir. . Yıllarca insanlar yaşadığı coğrafyayı incelemiş ve doğadan beslenmiştir. Bu bazen kullandıkları kap kacaklarda şekillenmiş, resimlerde can bulmuş bazen de türkülerde yer almıştır. Bu yansıma sonucunda döneme ait bilgiler sonraki nesillere ulaşabilmiştir. Seramiğin geçmişten günümüze bilgi aktarma da önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Nesli tükenmekte olan endemik bitkilerin yok olma tehlikesine sanatsal bir yaklaşımla dikkat çekip farkındalık oluşturmak ve bu endemik bitkileri tanıtmak amacı ile bir seramik sergi çalışması yapılmıştır Bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş olan 56 adet İstanbul endemik bitkisinin fotoğrafları incelenerek seramik formlar üzerine aktarılmıştır. 56 endemik bitkinin farklı açılardan resimlendiği seramik formlar bir düzenleme içerisinde sergilenmiştir. Günlük hayatta yanında geçilip dikkat edilmeyen bu bitkiler bir sergi salonu içerisinde izleyicilerle buluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Istanbul Region is located in a geopolitically significant region. Besides, it is the only city that has the feature of being on two continents. Istanbul has a special place at the crossroads of Europe and Asia. For this reason, its nature has the potential for great variety. When we examine the plants in Istanbul, we clearly see that there are even endemic plants belonging to Istanbul apart from being very large in number. For ages, people have studied the geography where they live and fed on nature. This has been found in both the pots and pans they use and bloomed in folk songs they sing In consequence of this reflection, just as the findings of the period can be reached, the effect of nature on human beings can be clearly seen. It is also important that these plants, many of which are in danger of extinction, come to life in a permanent art such as ceramic art. Throughout the ages, Ceramic Art is always in our lives as pots and pans or art objects that we use. The fact that endemic plants in danger of extinction are used in ceramic art to make them permanent is considered as one of the most beautiful forms of expression. The depiction of plants on a permanent form, and their reflection in the art, especially by mentioning their names, serve also as an encyclopaedic knowledge. It is intended to raise awareness by reflecting many endemic plants we do not even realize in daily life on an artistic form and considering these forms as art works It has been underlined that endemic plants should be protected in a way to respect the nature in the geography that we have unwittingly or wittingl destroyed.