Fen bilimleri öğretmenlerinin araştırma sorgulamaya dayalı öğretim ile ilgili epistemolojik inançlarının ortaya konularak bu inançların sınıf içi uygulamalara etkisinin incelenmesi
Determining science teachers epistemological beliefs and exploring their influence on science teachers practices
  1. Tez No: 572523
  2. Yazar: SERHAT ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Fen okuryazarı bireyler yetiştirmek üzere şekillenen fen bilimleri öğretim programında ifade edilen araştırma/sorgulamaya dayalı fen öğretim süreçlerine dair fen bilgisi öğretmenlerinin sahip oldukları epistemolojik inançlarının ve bu inançların sınıf içi uygulamalarına yansımalarının karma yöntemler kullanılarak ortaya konması amaçlanmıştır. Tarama araştırma deseninin kullanılacağı bu araştırmada öğretmenlerin epistemolojik inançlarının ve bu inançların sınıf içi uygulamalarına yansımalarının karma yöntemler kullanılarak ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018-2019 öğretim yılında Batı Karadeniz'de orta büyüklükte bir şehirde görev yapmakta olan 54 fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın tarama araştırması bölümüne katılan fen bilimleri öğretmenleri arasından Luft ve Roehrig'in epistemolojik inanç modeline göre öğretmen merkezli, öğrenci merkezli ve geçiş inanç düzeylerine sahip öğretmenlerden toplam 6 öğretmen seçilmiştir. Araştırma sürecinde katılımcı öğretmenler ile epistemolojik inanç ölçeği yardımı ile toplanan veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen epistemolojik inanç değerlendirme haritaları yardımı ile nitel olarak toplanan veriler analiz edilmiştir. Mülakatlar esnasında, katılımcı öğretmenlerin mülakat formunda yer alan sorulara verdikleri yazılı cevaplar ile derinlemesine görüşmelerde verdikleri cevapların Luft ve Roehrig'in beş kategoriden oluşan epistemolojik inanç modelinde herhangi bir farklılık gösterip göstermediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre fen bilimleri öğretmenlerinin sahip oldukları epistemolojik inançların çok boyutlu olduğu tespit edilmiştir. Buna göre öğretmenlerin epistemolojik inançları, farklı sorulara verdikleri cevaplar göz önüne alındığında birden fazla epistemolojik düzeyde olabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin epistemolojik inanç düzeylerinin genellikle öğretmen merkezli olduğu ve öğrenci merkezli epistemolojik inanca sahip olan öğretmenlerin akranlarına göre daha az sayıda oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expressed in the science curriculum which is formed to educate individuals who have knowledge about science the epistemological beliefs of science teachers about the science teaching processes based on research / inquiry and it is aimed to reveal the reflections of these beliefs on classroom practices by using mixed methods. In this study, which uses a survey research design, it is aimed to reveal the epistemological beliefs of teachers and their reflections on classroom practices by using mixed methods. 54 teachers working in a medium-sized city in the Western Black Sea region in the 2018-2019 academic year, participated in the study. According to the Luft and Roehrigs' epistemological belief model, 6 teachers with teacher-centered, student-centered and transitional belief levels were selected among the science teachers participating in the screening research part of the study. The data collected through the epistemological belief scale with the participating teachers in the research process and the data collected qualitatively using epistemological belief assessment maps developed by researchers were analyzed. In the interviews, it is tried to understand whether there is any difference between the written answers given by the participating teachers to the questions in the interview form and the answers given in the detailed interviews by Luft and Roehrigs' epistemological belief model which consists of five categories. In the interviews, the written answers given by the participant teachers to the questions in the interview form and the answers given in the detailed interviews, were tried to be understood any differences in the epistemological belief model of Luft and Roehrig consisting of five categories. According to the results of the study, it was determined that the epistemological beliefs of science teachers were multidimensional. Accordingly, it was understood that teachers' epistemological beliefs may be at more than one epistemological level when the answers they give to different questions are considered. In addition, it was found that the epistemological belief levels of the teachers in the sample group that participated in the research were generally teacher centered and the teachers' with student-centered epistemological beliefs were less in the sample.