Soğuk depoların projelendirme esasları ve optimizasyonu
The project based on cold storages and optimization
- Tez No: 57253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, haftalık 100 ton yaş meyva (elma), 14 dana yansı, 8 koyun çeyreği, 14 kuzu ve 100 kg tavuk kapasiteli bir soğuk hava deposu tasarımı gerçekleştirilmiştir. Saklanması istenen ürün cinsleri gözönüne alınarak, dört soğutma odası oluşturulmuştur. Soğutma yükünün bulunabilmesi için, her birimin ısı kazançtan hesaplanmıştır. Sıcaklıkları farklı iki ortamı birbirinden ayıran yapı elemanlarından sürekli bir ısı transferi söz konusudur. Her bir yapı elemanı için ve her bir birim için hesaplar tekrarlandığında toplam transmisyon ısısı hesaplanır. Soğuk oda kapısının her açılıp kapatılışında da bir miktar sıcak hava, soğuk odaya girerek bir soğutma yükü oluşturur. Oda hacmine göre enfiltrasyon ısı akısı da hesaplanır. Binanın güneşe bakan yüzeylerinden depoya ısı girer. Bu da güneş ışınımı akışım oluşturur. Soğutma odasına getirilen üründen, aydınlatma için kullanılan cihazlardan, depoda görevli çalışanlardan yayılan ısı, soğuk odalar için soğutma yüküdür. Çeşitli yollardan ortama gelen ısı, soğutma yükünü oluşturur. Dış ortamdan gelecek transmisyon ısısının en aza indirilebilmesi için dış duvarların, çatının izole edilmesi gerekir. Bu da izolasyon malzemesi kullanılarak gerçekleştirilir. Her birimin ısı kazana farklı değerde olduğu için soğutma yükü de farklı olur. Termodinamik hesaplar her birim için ayrı ayrı yapılır. Soğutma yükünden yola çıkılarak, soğutucu akışkan debisi, kompresör işi ve gücü, kompresör süpürme hacmi ve kondansör ısı yükü ile evaparatör ısı yükü hesaplanır. Basma ve emme borularının çaplan da, borulardaki ısı yükleri hesap edilerek bulunur. Tesisatı oluşturan boruların, her yerde ısı yükleri farklı olduğu için, çaplan da farklı olmaktadır. Tesisata, otomatik kontrol devresinin eklenmesi ile de, ortam şartlarının 0°C ve 10°C'de sabit tutulması sağlanır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this licence project weekly 100 tons of fruit, 14 calf halfs, 8 sheep quarters, 14 lamb and 100 kg of chicken capacisty has been put into a cold storage. Because of the diffent things that have to be kept cold we have made four cold rooms. The thermo of all room has been calculated. From this valume cooling capacity can be found. The heat transfers between the two units whose temperatures are different from each other. When calculatement is repeated for every element of the building and for every unit transmission heat is found. Whenever the door is opened and closed heat is transfered into the room and this heat provides cooling capacity. According to the volume of the room filtration heat can be calculated. The heat enters the store houses from the surface that faces the sun. Because of this, sun heat appears. The heat appears from the product that is brought into the storage room, from the lamps and workers. This heat is the cooling capacity for the storage room. The walls and the roof is isolated for reducing the heat which comes from the outside. This can be made by using isollation materials. Every rooms cooling capacities different from each other. Because every unit heat is different from each other. Thermodinamic calculations are made one by one fore each unit. Coolent amount, compressor work and power, heat amount of the condenser and the evaparator is calculated from the cooling capacity. The diameter of the pressing and observing pipes are calculated by the heat of the pipes. The diameter of the pipes which are made out of instalations is different from each other because there heats are different from each other. The condition of the storage room that fixed at 0°C and 10°C is obtaned by adding control circuit to the installations.