Biyolojik yöntemle sentezlenmiş nanopartiküllerin kanser hücreleri üzerine sitotoksik/apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic / apoptotic effects of biological synthesized nanoparticles on cancer cells
- Tez No: 572543
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF APOHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser, günümüzde kalp hastalıklarından sonra ölüm oranı en yüksek olan hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde radyoterapi, kemoterapi ve immünterapi gibi bir çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kanser tedavisinde nanopartiküllerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada,B. adusta filtratı ve özütü kullanılarak sentezlenen altın nanopartiküller (AuNP) ve gümüş nanopartiküllerin (AgNP) kanser hücreleri üzerine sitotoksik/apoptotik etkileri araştırılmıştır. Bu nanopartiküllerinakciğer kanseri (A549), kolon kanseri (HCT-116), karaciğer kanseri (Hep3B) kronik myeloid lösemi (K562) hücreleri ve sağlıklı hücre hattı olan akciğer epitel hücreleri (BEAS2B) üzerinde tripan mavisi analizi ve MTT testi kullanılarak sitotoksik/apoptotik etkileri test edilmiştir. Tripan mavisi analizi için 10-300 μg/mL aralığındaki konsantrasyonlar uygulanmış ve canlılığın %50'nin altına düştüğü konsantrasyon 10-100 μg/mL aralığı olarak belirlenmiştir. Daha sonra ise 10-100 μg/mL aralığındaki konsantrasyonlar uygulanmış 24, 48 ve 72 de IC50 değerleri MTT testi ile belirlenmiştir. MTT testi sonucu belirlenen IC50 değerleri baz alınarak, altın ve gümüş nanopartiküller uygulanmış kanserli ve sağlıklı hücrelerde kaspaz-3 aktivitesi ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, AuNP ve AgNP'lerin kanser hücre hatları üzerineönemli bir sitotoksik etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the disease with the highest mortality rate after heart diseases. Many treatment methods such as radiotherapy, chemotherapy, and immunotherapy are used in the treatment of this disease. With the developing nanotechnology, nanoparticles have been also used in cancer treatment. In this study, cytotoxic/apoptotic effects of gold nanoparticles and silver nanoparticles synthesized by B. adusta filtrate and extract were investigated. The cytotoxic/apoptotic effects of these nanoparticles on lung cancer (A549), colon cancer (HCT-116), liver cancer (Hep3B) chronic myeloid leukemia (K562) cells and healthy cell line lung epithelial cells (BEAS2B), were tested using trypan blue analysis and MTT assay. Concentrations in the range of 10-300 μg/mL were applied for Tripan mavisi analysis and the concentration at which the viability fell below 50% was determined as 10-100 μg/mL. Then, the concentrations of 10-100 μg/mL were applied and IC50 values were determined at 24, 48 and 72 h by MTT test. Based on the IC50 values determined by MTT test, caspase-3 activity of cancerous and healthy cells treated with AuNP and AgNP's were measured. The results of this study showed that AuNP and AgNP'shad a significant cytotoxic effect on the cancer cell lines.