Sn-Bi-x (x= Al, Mg, Ni, Ti) ötektik alaşımları için mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructure properties for Bi-Sn-x (x= Al, Mg, Ni, Ti) eutectic alloys
  1. Tez No: 572582
  2. Yazar: MUSTAFA BERK KİRİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MEYDANERİ TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Bi-Sn-x (x=Al, Mg, Ti, Ni) ötektik alaşımlarının X-ışını kırınım desenleri XRD ile yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile bileşim analizleri ise EDX analizi ile incelenmiştir. Yüzey morfolojilerine bakıldığında tane sınırlarında intermetalik ve ötektik yapı gelişmiştir Bunun yanı sıra matriks morfolojisinde“Chinese Script”yapısı görülmüştür. Bi+%10.8ağ. Al+%47.5ağ. Sn, Bi+%0.5ağ. Mg+%47.5ağ. Sn, Bi+%2ağ. Ni+%51.81ağ. Sn ve Bi+%0.6ağ. Ti+%17.46ağ. Sn bileşimlerindeki Bi-Sn-x (x=Al, Mg, Ni, Ti) alaşımlarının maksimum basma mukavemetleri sırası ile 102.3858, 69.45, 76.1648 ve 94.46553 N/mm2, ortalama mikrosertlik değerleri ise sırası ile 27.93, 21.33, 26.26 ve 23.26 Hv olarak elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre basma ve mikrosertlik testlerinin literatürle oldukça uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study X-ray diffraction patterns of Bi-Sn-x (x=Al, Mg, Ni, Ti) eutectic alloys were examined by using XRD method. Also SEM (Scanning Electron Microscobe) method was used for examining the surface morphologies of the alloys mentioned above. The chemical compositions of the alloys were examined by EDX method. The microstructure called“Chinese Script”formed at the matrix morphology as well as intermetallic and eutectic structure formed at the grain boundries. Compression strength values of the following alloys: Bi+%10.8wt. Al+%47.5wt. Sn, Bi+%0.5wt. Mg+%47.5wt. Sn, Bi+%2wt. Ni+%51.81wt. Sn ve Bi+%0.6wt. Ti+%17.46wt. Sn were measured as 102,3858, 69,45, 76,1648 ve 94,46553 N/mm2 and micro-hardness values for the mentioned alloys were measured as 27,93, 21,33, 26,26 ve 23,26 Hv respectively. This sitution explains that compression and micro-hardness tests are compatible with the literature.