Entelektüel sermaye yatırımı ve inovasyon üzerindeki rolü: Ulusal petrol kurumuna bağlı Libya petrol şirketlerinde ampirik bir çalışma
Investment to intellectual capital and its role on innovation: An empirical study in Libyan oil companies affiliated to national oil corporation (Noc)
- Tez No: 572581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnovasyon, kapsamlı biçimde, bir şirketin örgütsel yapısı, süreçleri, ürünleri ve hizmetlerinde gömülü olan etkin entelektüel sermayenin nihai çıktısı ve rekabetçiliğin temel bileşeni olarak görülmektedir. Bu araştırma, entelektüel sermayenin inovasyon türleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatüre uygun olarak, insan sermayesi, sosyal sermaye ve örgütsel sermaye entelektüel sermaye olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, literatürdeki birçok araştırmada ifade edildiği gibi, ürün inovasyonu, süreç inovasyonu, pazarlama inovasyonu ve örgütsel inovasyon inovasyon türleri olarak kabul edilmişlerdir. Çalışmanın temel amacına dayanarak Libya'da Ulusal Petrol Kurumu'na bağlı yedi firmayı içine alan ampirik bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri bu şirketlerin üst düzey yöneticilerinden anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Entelektüel sermayenin (insan sermayesi, sosyal sermaye ve yapısal sermaye) farklı türlerdeki inovasyonların (ürün inovasyonu, süreç inovasyonu, pazarlama inovasyonu ve örgütsel inovasyon) uygulanmasındaki rolünü anlamak için korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Böylece çalışmanın hipotezleri istatistiksel analizler aracılığıyla test edilmiştir. Bulgular, insan sermayesinin, sosyal sermayenin ve yapısal sermayenin inovasyon türleri üzerinde farklı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, insan sermayesi inovasyon türleri üzerinde en yüksek etkiye sahiptir ve bu etki, ürün inovasyonundan ve süreç inovasyonundan ileri gelmektedir, sosyal sermaye düşük düzeyde bir etkiye sahiptir ve bu etki süreç inovasyonundan kaynaklanmaktadır, oysaki yapısal sermayenin farklı inovasyon türleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Çalışmanın bu bulgularına göre, inovasyon uygulamasının bir yolu olarak entelektüel sermayeye yatırım yapmak için Libya petrol şirketlerinde acil kararlar alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Innovation broadly seen as the final output of the effective intellectual capital and essential component of competitiveness, embedded in the organizational structures, processes, products, and services within a company. This research aims to examine the effect of intellectual capital on types of innovation. In accordance with the literature, human capital, social capital and organizational capital were accepted as intellectual capital. However, as it was explained in many researches in the literature, product innovation, process innovation, marketing innovation and organizational innovation were accepted as types of innovation. Based on the main purpose of the study an empirical research including seven firms affiliated to National Oil Corporation (NOC) in Libya was conducted. Data of the study was collected from senior managers of these companies by utilizing questionnaire technique. In order to discover the role of intellectual capital (human capital, social capital and organizational capital) on implementing different types of innovation (product innovation, process innovation, marketing innovation and organizational innovation), correlation analysis and regression analysis were utilized. Thus, hypotheses of the study were tested in terms of statistical analysis. Findings reveal that human capital, social capital and organizational capital have different effects on types of innovation. In this context, human capital has the highest effect on types of innovation and this role is stemming from product innovation and process innovation, social capital has a slight effect and this role is stemming from process innovation, whereas organizational innovation hasn't any statistically significant effect on different types of innovation. According to the findings of the study, urgent procedures must be taken from Libyan oil companies for making investment to intellectual capital as a way of implentation of innovation.