Örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Erzurum ili bankacılık sektörü üzerine bir çalışma
The relationship between the perception of organizational justice and organizational loyalty: A study in the banking sector of Erzurum
  1. Tez No: 572593
  2. Yazar: VAHİT CEM TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kavramları, günümüzün geldiği noktada örgütler açısından hayati bir önem kazanmış ve bilimsel olarak da birçok çalışmaya konu olmuşlardır. Bu tez çalışmasının amacı da, hizmet sektörü çalışanlarının örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma yapılmasıdır. Bu bağlamda, yapılan araştırma kapsamında, Erzurum il merkezinde faaliyet gösteren özel banka ve kamu bankası çalışanlarının, örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik, anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma kapsamında, örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, örgütsel adalet boyutları olarak kabul edilen dağıtım adaleti, süreç adaleti ve etkileşim adaleti ile örgütsel bağlılık sınıflandırmaları olarak kabul edilen duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık arasındaki bağların, yapılan analizlerle birlikte incelenmesi şeklinde test edilmiştir. Çalışmada ayrıca, çalışanların örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık duygularının, demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de, ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational justice and organizational loyalty gain a significant importance in terms of organizations and also matter to many studies scientifically. The purpose of this study is to evaluate the relationship between organizational justice perceptions and organizational loyalties of service sector employees. In this context, within the scope of the research, in order to detect the relationship between organizational justice perception and organizational loyalty of the employees who are working in private banks and public banks which are operating in the province of Erzurum, a survey study was carried out. Within the scope of the study, the relationship between organizational justice and organizational loyalty has been tested by examining the connection between distribution justice, process justice and interaction justice which are accepted as dimensions of organizational justice and emotional loyalty, continuity loyalty and normative loyalty which are accepted as classifications of organizational loyalty, with the analysis done. Also, it has been examined in detaily in the survey whether the organizational justice perceptions and organizational loyalty emotions of employees show diversity or not, according to their demographic propeties. Results which are obtained from this study show that there is a relationship, which is positive directional and medium-level, between organizational justice and organizational loyalty.